Antakya kent bilgi sistemi (KBS): Ürgenpaşa Mahallesi pilot bölge çalışması
Antakya city information system (CIS): Ürgenpaşa neighborhood case study
  1. Tez No: 594337
  2. Yazar: SEDAT AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada ve Türkiye'de özellikle 2000'li yıllarla beraber hızlı derecede teknolojik gelişmeler gözlenmektedir. Bu gelişim tek bir alanda olmayıp teknolojinin girdiği her alanda kendini göstermektedir. Teknolojideki bu gelişim kentin büyümesinde de önemli role sahiptir. Günümüzde kentin gelişimi, dizaynı, yönetimi ve bu bağlamda sağlıklı kararlar alabilmek için teknolojiyle entegre bir şekilde çalışmak gerekmektedir. İnternet uygulamalarındaki gelişmeler insan yaşamının hemen hemen her alanında görülmekte, kent de bu ilerlemeden etkilenmektedir. Kentlerin artan nüfusunu idare edebilmek eski yöntemlerle pek mümkün olmamaktadır. Vatandaşların çoğalan taleplerini hızlı bir şekilde yerine getirmek zorunluluk haline gelmiştir. Bundan dolayı yerel yönetimler kendi Kent Bilgi Sistemleri'ni oluşturma çabalarına girmişlerdir. Kent Bilgi Sistemleri'ni direkt bir şehre uygulamak zor olacağından ilk başta pilot bölgede denenmesi daha doğrudur. Bunun için seçilen pilot bölgede örnek bir Kent Bilgi Sistemi çalışması yapılmıştır. Çalışma bölgesi olarak Hatay ilinin, Antakya ilçesinin, Ürgenpaşa Mahallesi seçilmiştir. İlgili birimlerden gereken en güncel veriler elde edilmiştir. Bu verilerden önce haritalar ve grafikler oluşturulmuş, daha sonra da analizleri yapılmıştır. Harita hazırlanmasında temel olarak ArcGIS10.3 programından ayrıca Global Mapper, Google Earth ve Netcad programlarından faydalanılmıştır. Çalışma alanının adalar, parseller, binalar, kaldırımlar, mahalle sınırı, yollar, çeşmeler, rögar kapakları, kuyular, elektrik şebekesi, doğalgaz şebekesi, kanalizasyon şebekesi, içme suyu şebekesi verilerine bağlı olarak en güncel haritaları çıkarılmıştır. Sonuç olarak Ürgenpaşa Mahallesi'nin sahip olduğu alt ve üst yapıya dair her oluşum haritalandırılmış, fotoğraflandırılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There have been many technological developments both in Turkey and in the world in the 21st century. These developments are not only in one field but also other fields that technology exists and so it has a crucial role in growing cities. Today, the development, styling and managing of the cities are headed by technology. The improvements in the online applications are almost everywhere in human life and towns or cities are affected by these. Moreover it has been come out that old technologies are not enough to solve the problems of growing population rate. It is compulsory to find a solution immediately for people's needs. Because of these reasons local governments have attempted to create their own city information systems. Since it would be difficult to apply urban information systems to a city, it is more accurate to implement it on pilot regions. For this reason, the sample city information system was applied in the selected region. Ürgenpaşa neighborhood of Antakya district of Hatay province was chosen as the study area. The most up-to-date data required from relevant units were obtained. Maps and graphs were created before these data and then analyzes were made. In the preparation process of the maps, ArcGIS10.3 and Global Mapper, Google Earth and Netcad application were basically used. The most recent maps have been created based on the islands, parcels, buildings, sidewalks, neighborhood boundary, roads, fountains, rogar covers, wells, electricity and natural gas network, sewerage and drinking water network data in the province. As a result, everything about the substructure and superstructure of Ürgenpaşa neighbourhood was mapped, photographed and presented.