Kentsel dönüşüm projelerinde sürdürülebilir yerleşme kriterlerinin tasarıma etkileri
Effects on design of sustainable settlement criteria in urban transformation projects
- Tez No: 456206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kentsel dönüşüm süreci tarih boyunca yaşanan birçok gelişme tarafından etkilenmiştir. Günümüzde kentsel dönüşümün getirdiği yasaların içeriği ve uygulamaları esas itibari ile kentsel rant yaratmak yöntemi ile dönüşümü finanse etmek sonucunu yaratmıştır. Kentsel dönüşümün finansmanı için sisteme dışarıdan finansman girmemektedir. Tek kaynak kentsel dönüşümle yaratılan rant olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevcut yasalar ile geçerli olan finansman modeli, bir dizi sosyal, toplumsal, ekonomik ve çevresel sorunlar sarmalı yaratmaktadır. Küresel ölçekte yapılan kentsel dönüşüm projelerinde kentsel dokunun şekillenmesi, ulaşımın, enerji ve kaynak kullanımının planlanması ve toplumsal birliğin kalkınmasını oluşturacak kriterlerin ölçülebilirliği sertifikasyon yöntemleri ile mümkün olmaktadır. Bu yöntemle farklı projeler arasında ortak değerlendirme kriterleri tespit etmek mümkündür. Uluslararası ölçekte uygulanan kentsel dönüşüm projelerinden Stockholm, İsveç'teki Hammarby Sjöstad yerleşimindeki sürdürülebilir yerleşme kriterlerinin tasarıma etkileri değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir yerleşme kriterlerinin ve dünyada uygulanmış iyi bir örneğin ışığında Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi için hazırlanan master planlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of urban transformation has been influenced by many developments throughout history. The content and practices of the laws that today bring urban transformation have created the result of financing the transformation with the method of creating urban rents. Outside financing does not enter the system for the financing of urban transformation. The single source is the antithesis of rent created by urban transformation. The current model of financing, with its current legislation, creates a number of social, economic and environmental issues. In the urban transformation projects on the global scale, it is possible to form urban touch, to plan the usage of transportation, energy and resources, and to develop the social unity by means of the methods of certification of measurability. With this method it is possible to establish common evaluation criteria between different projects. The impacts of the design of sustainable settlement criteria at the Hammarby Sjöstad site in Stockholm, Sweden were evaluated from internationally applied urban transformation projects. In the light of sustainable settlement criteria and a good example applied in the world, master plans prepared for the Fikirtepe urban transformation project were evaluated.