Kapalı kayak merkezlerinin mekan algısının sporcu davranışı üzerindeki etkileri
The affects of indoor ski centres on behavior of riders by space perception
  1. Tez No: 456205
  2. Yazar: GAMZE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çağının getirileriyle eskiye oranla olağanüstü olarak tabir edilecek seviyeye ulaşan hizmet sektörü; tırmanma, sörf, paraşütle atlama, kayak vb. açık alan sporlarını sadece dağlara, nehirlere, okyanuslara vb. ihtiyaç duymadan, hava ve arazi şartları öngörülebilen ve kontrol edilebilen kapalı merkezler olarak kullanıma açmıştır. Bu merkezler spor tutkunlarının yanı sıra, her yıl çalışma programlarına devam eden ve düzenlenen müsabakalara katılarak ülkelerini temsil eden sporcuları ağırlamakta, Uluslararası Federasyonların yarışlarına ev sahipliği de yapmaktadır. Dünya çapında oldukça yeni bir olgu olmasa da, ülkemiz için çok yeni bir deneyim alanı olan Kapalı Kayak Merkezlerinin, belirli kıstaslara göre değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin sonucu olarak, ülkemizde gelişim uygulamaları açısından kullanılabilir veriler sağlaması tezin konusunu oluşturmaktadır. Mekân ve mekân algısı, tezin konusunu oluşturan bir mekân olarak kapalı kayak merkezlerinin tanımı ve süregelen gelişimi, kullanıcıları ve kullanıcıları ile arasındaki ilişkiyi anlatan kuramsal yaklaşımlar üzerinden tanımlar ve açıklamaların yapıldığı çalışma yılın büyük bir kısmını kar üzerinde geçiren, kapalı kayak merkezlerinin aktif kullanıcıları olan kayak federasyonuna bağlı sporcuların iklimin, eğimin, ışığın, sıcaklığın, manzaranın, malzemenin ve yönelimin yapay olduğu bu mekânlarda performanslarını ve öne çıkmalarını sağlayan belirleyici noktalarının nasıl etkilediğini ortaya çıkaracak bir araştırmanın tanımını, ilerleyişini ve sonuç analizlerini içermektedir. Sporcuların denek, bu merkezlerin ise laboratuvar ortamı olarak düşünüldüğü çalışmanın metodolojisinde, yapay çevre koşullarının profesyonel kullanıcı algısındaki etkin rolü, anket çalışmasından elde edilen bulgularla değerlendirilmekte ve yorumlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mekân, Mekân Algısı, Kapalı Kayak Merkezi, Fiziksel Çevre, Fiziksel Çevre Parametreleri, Davranış.
Özet (Çeviri)
The service sector, which reached an extraordinary level compared to the old by the introduction of the age; open-air sports such as climbing, surfing, parachuting, skiing etc. can be done in indoor centers where air and land conditions can be predicted and controlled without the need for mountains, rivers and the oceans etc. In addition to sports enthusiasts, these centers host athletes who represent their country by participating in organized workshops every year. In adition, it hosts the races of the International Federations. Although not a very new phenomenon on a worldwide basis, the evaluation of Indoor Ski Centers, which is a very new experience area for our country, according to certain criteria, the usability of the developmental applications in our country constitutes the subject of the thesis. The dissertation includes the space and spatial sense that defines the definition and ongoing development of indoor ski centers as a space for users, the theoretical approaches that describe the relationship between the users and the building, the explanations of the ski federations riders which are active users of indoor ski centers, the progress and the conclusions of the research that will reveal how to connect athletes with indoor ski centres and riders performance in these spaces where the climate, the slope, the light, the temperature, the landscape, the material and the orientation are artificial. In the methodology of dissertation which riders are thought as an experimental object and these centres are thought as a laboratory, the effective role of artificial environmental conditions in professional user perception is evaluated and interpreted by the findings obtained from the questionnaire study. Key Words : Space, Space Perception, Indoor Ski Centre, Physical Environment, Parameter of Physical Envitonment, Behavior.