İç mekan donatısında kullanılan ahşap esaslı lif levhaların formaldehit salınım düzeylerinin incelenmesi ve iç mekan hava kalitesine etkilerinin araştırılması
Examination of formaldehyde emission levels of wood-based fiberboard used in interior reinforcement and investigation of the effects of indoor air quality
- Tez No: 456211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ADİL KASAPSEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlıklı ortamda bulunma hakkı, endüstrileşmeyle orantılı olarak iç çevre kirliliğinin de artmasıyla 20. yüzyılda sorun haline gelmiş, tasarlanmış sağlıklı iç mekanlara olan ihtiyaç fazlalaşmıştır. Bir yapının başarı kriterleri; sadece estetik, düzen, konfor ve iç mekan donatısından ibaret değildir. İnsan sağlığı açısından çok önemli olan iç ortam hava kalitesini sağlamak için modern toplumlarda birçok yasa, yönetmelik ve standartlar oluşturulmuştur.21. yüzyılda iç ortam kirleticilerine olan maruziyetin önemli bir hastalık ve ölüm nedeni olduğu konusundaki kanıtlar gittikçe artmaktadır. İç mekanda kullandığımız birçok malzeme çeşitli kimyasallar kullanılarak imal edilmektedir. Tasarımcı, uygulayıcı ve kullanıcılar, satın aldıkları ürünlerin etiketleriyle ürünün bileşimi, kaynağı olası sağlık etkileri konusunda bilgilendirilmektedirler. Ancak kullandıkları ürünlerin insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinden habersizdirler. 21.yüzyılda ahşap esaslı panel levha ve mobilya yapımında en fazla kullanılan yapıştırıcı olan formaldehit tutkalı kapalı ortamlarda en sık saptanan kirleticilerindendir. Bu çalışmada, iç ortam kirleticilerinin türleri ve kaynakları, hasta bina sendromu(HBS), uçucu birleşikler, ahşap esaslı levhaların özellikleri ve kullanım yerleri, formaldehit deneyleri ve standartlarına da yer verilmiştir. Çalışmada Formaldehitin sağlık etkileri, havadaki formaldehit miktarının tespiti için kullanılan standart metotlar ve ahşap esaslı lif levhaların bu metotlarla belirlenmiş formaldehit salınım miktarları açıklanmıştır. Ahşap esaslı lif levha konusunda formaldehit salınımlarının incelenmesi veri toplama kolaylığı açısından tercih edilmiştir. Türkiye'de üretilen Orta Yoğunluklu Lif Levhalardan (MDF) alınan numuneler, formaldehit miktarı açısından karşılaştırılmıştır. Firma beyanları esas alınarak numuneler sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right for being at a healthy location has become a huge problem in the 20th Century due to the interior pollution, which is proportional to the industrialization, which is making sterilized interiors unquestioningly needed. The criterions which bring a construction success do not only consist of aesthetics, order, comfort and interior reinforcement. Many laws have been made in order to set standards to the indoor air quality which is utterly important to human health.The evidences of interior polluters being a major sickness and death reason in the 21st Century are increasing with each passing day. Many materials that are utilized indoors are manufactured using numerous chemicals. People are unaware of the effects on their health in the long term. The Formaldehyde glue, the most used glue in the manufacturing of wood-based panels is the most detected interior polluter in the 21th Century. The different types and sources of different interior contaminators, the Sick Building Syndrome(SBS), volatile compounds, the features of wood-based panels, experiments with Formaldehyde and standards of Formaldehyde are mentioned. Formaldehyde's health effects, the standard methods that are used when retaining the Formaldehyde quantity in air, likewise the Formaldehyde releasing rates of fiberboards, that are determined with these aforesaid methods are clarified in this particular study. The research of wood based fiberboards's Formaldehyde emission is intentionally picked because of the convenience within the gathering of information. The samples picked from Medium Density Fiberboards(MDF) produced in Türkiye are compared with regards to Formaldehyde level. The above mentioned samples are classified grounded on the declaration of companies.