Kentsel açık ve yeşil alanların ekolojik koridor ilişkisi Beylikdüzü (İstanbul) yaşam vadisi projesi örneği
Ecological corridor relationship between urban open and green spaces Beylikdüzü (Istanbul) valley of life project example
  1. Tez No: 456212
  2. Yazar: GUBSE KÜREŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kentsel planlama yüksek lisans tezi kapsamında hazırlanan çalışmanın amacı, yerleşmenin mevcut ve gelecekteki konumu açısından, kent dokusunda var olan açık ve yeşil alanların bir bütün halinde düşünülmesi ve kentlerde ekolojik koridorların yaratılması yaklaşımlarında karar verme süreçlerinde bir farkındalık oluşturmaktır. Günümüz kentlerinde ekolojik koridor olgusu sadece kavramsal bir ifade olarak kullanılmakta fakat mekânsal yansımalarına yeterince örnek bulunmamaktadır. Tez kapsamında ekolojik koridor başta olmak üzere açık ve yeşil alan sistematiğine ilişkin bir literatür incelenmiştir. Bu literatüre bağlı olarak elde edilen bulgular ile kentsel mekânda oluşturulan bir takım güncel projelerin ilke ve yaklaşımlarının karşılaştırılması bu tez çalışmasında yapılmak istenmektedir. Çeşitli ülkelerin konu dahilinde yaptığı proje bulguları incelenerek ekolojik koridorun uygulanabilirliği test edilmektedir. Bu çerçevede bulguların fiziksel mekânda karşılığının olup olmadığını çözümleyebilmek için Beylikdüzü Yaşam Vadisi Projesi incelenmektedir. Beylikdüzü Yaşam Vadisi Fikir Proje Yarışması kapsamında, alanın ekolojik koridor haline getirilmesi için gerekli planlama ilkeleri değerlendirilmektedir. Bu bağlamda yazılan yüksek lisans tezi; kent içerisinde açık ve yeşil alan sürekliliğini sağlayacak kararlar alınırken her düzeydeki alanın birbiri ile ilişkilendirilerek kentsel sistem içerisinde sirkülasyon sağlayabilecek alanların oluşturulması düşüncesine dayanmaktadır. Yalnızca büyük ölçekli yeşil alanların değil gerek konut ve mahalle düzeylerindeki parkların, meydanların, refüjlerin ve bunun gibi pek çok açık ve yeşil alanın holistik bir yaklaşımla bir bütün olarak değerlendirilerek bir akış mekanizması haline gelmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, which is prepared within the scope of urban planning master's thesis, is to consider the open and green areas existing in the city in terms of the present and future position of the settlement and to raise awareness in the decision making processes in the approach of creation of ecological corridors in the cities. In today's cities, ecological corridor is used only as a conceptual expression, but there are not enough examples of spatial reflections. Within the scope of the thesis, a literature on the open and green area system, especially the ecological corridor, has been examined. It is aimed to make a comparison of the findings and approaches of some current projects in the urban space with the findings obtained according to this literature in this thesis study. The applicability of the ecological corridor is tested by examining the project findings made by various countries within the subject. Beylikdüzü Life Valley Project is being investigated in order to find out whether the findings in this frame are in physical space. Within Beylikdüzü Life Valley Idea Project Competition, the planning principles required to make the area an ecological corridor are evaluated. Master's thesis written in this context; It is based on the idea of creating areas that can provide circulation within the urban system by associating each area with each other while making decisions that will ensure the continuity of open and green space within the city. It aims to become a flow mechanism by evaluating not only largescale green spaces but also many open and green areas such as parks, squares, refuges and so on at the residential and neighborhood levels as a holistic approach as a whole.