Lightlike altmanifoldlar ve null scroll hiperyüzeyler
Lightlike submanifolds and null scroll hypersurfaces
- Tez No: 456234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAĞIROĞLU, PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde,spacelike altmanifoldlar boyunca lightlike hiperyüzeyler için ikinci temel form incelenmiş ve bu hiperyüzeylerin screen konformalliği araştırılmıştır. Ayrıca, de lightlike altmanifoldlar boyunca null scroll hiperyüzeyler tanımlanmış ve bazı geometrik özellikleri incelenmiştir. Bu hiperyüzeyler için, tamamen geodezik ve tamamen umbilik olma şartları incelenerek, bunlarla ilgili yeni sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the second fundamental form is analyzed for the lightlike hypersurfaces along spacelike submanifolds and it is investigated the screen conformality of these hypersurfaces. Also, the null scroll hypersurfaces along lightlike submanifolds in are described and some geometric properties of them are studied. For these hypersurfaces, by investigating the conditions for being totally geodesic and totally umbilic, it is obtained new results relating them.