Apiterapik değeri yüksek bazı arı ürünlerinin antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and antiinflammatory properties of bee products with high apitherapical value
  1. Tez No: 456235
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafik yapısı itibariyle çok değişik tür ve çeşitte arı ürünlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tamamlanan tezde Türkiye florasına ait bazı arı ürünlerinin apiterapötik fonksiyonları aydınlatıldı. Bu amaçla 5 farklı monofloral bal (kestane, püren, çam, meşe, karabuğday) ile üç farklı propolis (Trabzon, Kars ve Balıkesir), üç farklı polen (Balıkesir, Anzer, Erzurum) ile arı sütü ve arı zehri örneklerinin biyolojik aktif potansiyelleri antioksidan, ve antiinflamatuar aktiviteleri yönünden in vitro olarak belirlendi. Bu çalışmada arı ürünlerinin antioksidan aktiviteleri açısından propolis>polen>bal>arı sütü>arı zehri şeklinde bir sıralama gösterdikleri tespit edildi. Tezde kullanılan balların biyolojik aktivitelerinin kestane>meşe>püren>çam=karabuğday sıralamasında olduğu deneylerle bulunurken balın rengi ile toplam fenolik madde miktarları arasında yüksek bir korelasyon olduğu gözlendi. Bal, polen, propolis ve arı sütünün antiinflamatuar ajan olarak insan testis hyaluronidaz enzimine karşı değişen IC50 değerlerinde inhibisyon gösterdikleri tespit edildi. Özet olarak, arı ürünlerinin insan sağlığını koruma ve tedavi etmede oldukça yüksek potansiyele sahip olduğu, bu doğal ürünlerin daha etkili bir şekilde kullanılması için daha ileri in vivo çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of it's the geographical location, Turkey houses a large variety of bee products. In the completed thesis, the apitherapeutic functions of some bee product from the Turkey flora have been investigated. In this regard, five monofloral honey samples (chetsnut, heather, pine, oak, and buckwheat), three different propolis samples (Balıkesir,Kars, and Trabzon), three different pollens (Anzer, Balıkesir, and Erzurum) along with samples of royal jellies and bee venom were tested in vitro for their bioactive potentials including anti-oxidant and anti-inflammatory. In this thesis, the bee products are arranged for their potentials as follows: propolis> pollen > honey > royal jelly >bee venom. The bioactive potentials of honey samples were determined to be chestnut >oak >heather > pine > buckwheat. Darker color honey samples had more bioactive potential, which was also positively correlated with the total phenolic contents. Honey, pollen, propolis and royal jelly demonstrated varying anti-inflammatory activities (IC50) as measured by their anti-human testicular hyaluronidase effects. In conclusion, this in vitro study demonstrated that bee products have significant therapeutic and prophylactic potentials for some conditions in humans, which require furhers in vivo confirmation.