Kentsel gelişme alanlarının çok yönlü düzenlenmesinde imar uygulamaları: Van örneği
Zoning implementions towards multi̇-directional arrangement on urban development areas: A case study of Van
- Tez No: 456239
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde artan nüfus ve her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artması, özellikle şehir merkezlerinde trafik sorununu hat safhaya çıkarmaktadır. Çevre yolları, kentlerin bu trafik sorununa alternatif sunmakta ve transit geçişler için çok önemli görevler üstlenmektedir. Çevre yolları geçtikleri kentsel gelişme alanlarını bir cazibe bölgesi haline dönüştürmekte ve bu alanlardaki arazilerin değerlerine pozitif yönde etki etmektedir. Arazi değerlerinin pozitif yönde etkilenmesi kamulaştırma maliyetlerini arttırmaktadır. Kamulaştırma maliyetlerinin artması kamu yatırımlarının gecikmesine sebep olabilmektedir. Van çevre yolu için arazi edinimi kamulaştırma işlemine girilmeden arazi ve arsa düzenlemesi ile sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak yargıya intikal eden AAD uygulamaları hakkında, gerek yasal boşluklar gerekse uygulamalarda yapılan teknik hatalardan dolayı iptal/yürütmeyi durdurma kararları alınmıştır. Bu sebeple Van çevre yolu yapım çalışmalarına geçilememektedir. Başka bir ifade ile kamu yatırımları gecikmektedir. Bu çalışmada kamu yatırımlarının en az maliyet ile hayata geçirilmesi noktasında kamulaştırma ve AAD uygulamaları ele alınmıştır. AAD uygulamalarındaki iptal ve yürütmeyi durdurma kararları ışığında alternatif çözüm yaklaşımlarının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing population in our country and increasing of the number of vehicles that are passing through day by day, especially causes the traffic problems in the city centers. Highway offer an alternative to the cities' traffic problem and have very important tasks for transits. The highway turn the urban development areas into a zone of attraction and have positive impacts on the values of the lands in these areas. Influence of land values in the positive increases the expropriation costs. Expansion of expropriation costs may cause the delay of public investments. Land acquisition for Van highway was provided thanks to land readjustment methods rather than expropriation. It is known that some cases occur in the Van Administrative Court, some them was finished with the cancellation and stay of execution because of some technical problems and legal inconsistence in the land implementation based on land readjustment. So, establishment of the Van highway Works has not been started. In other words, public investment based on this highway has been delayed. In this study, it was investigated the two methods, expropriation and land readjustment, to implement public investment with minimum cost. It is aimed to explore the alternative solution approaches on land readjustment implementations in the light of cancellation and stay of execution on the LR implementations.