Capnodis tenebrionis'ten bakteri izolasyonu ve bu bakterilerin insektisidal etkilerinin belirlenmesi
Bacterial isolation from Capnodis tenebrionis and determination of the insecticidal effects of these bacteria
  1. Tez No: 456248
  2. Yazar: EBRU GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Capnodis tenebrionis Coleoptera takımından birçok meyve ağacında ciddi zararlar meydana getiren önemli bir tarım zararlısıdır. Bu sebeple hem ülkemizde hem de birçok Asya ve Avrupa ülkesinde bu zararlı ile mücadele büyük önem taşımaktadır. C. tenebrionis ile mücadele kimyasal insektisitlerle yapılmaktadır. Ancak kimyasal insektisitlerin hem doğaya hem de canlılara zararlılarında dolayı alternatif yöntemler önem kazanmıştır. Bu nedenle bu zararlı ile mücadelede bakterilerin kullanılmasına yönelik yapılan bu çalışmada C. tenebrionis larva ve erginlerinden 21 adet bakteriyel izolat elde edildi ve bu izolatların morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler özellikleri belirlendi. Yapılan karakterizasyon çalışmalarına göre C. tenebrionis'in bakteriyel florası, Bacillus cereus (E-1, E-4, E-5, E-6, ÖL-4, L-2, L-5, L-6) Bacillus mycoides (ÖL-1), Bacillus pumilus (L-7), Paenibacillus xylanilyticus (L-8), Bacillus flexus (L-9), Bacillus simplex (L-10, ÖL-5), Raoultella terrigena (L-1), Enterobacter cloacae (L-3), Klebsiella oxytoca (E-2), Bacillus anthracis (L-4), Bacillus safensis (E-3), Bacillus amyloliquefaciens (ÖL-2), Bacillus aryabhattai (ÖL-3) şeklinde belirlendi. Bakteriyel izolatların karaağaç yaprak böceği (Pyrrhalta luteola), un kurdu (Tenebrio molitor) ve petek güvesi (Galleria mellonella) larvaları üzerinde insektisidal aktiviteleri araştırıldı. ÖL-4, E-4 ve E-5 numaralı izolatların bu larvalar üzerinde en yüksek öldürücü etkiye sahip olduğu tespit edildi. Bu izolatların C. tenebrionis'e karşı etkili bir bakteriyel mücadele etmenleri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Capnodis tenebrionis is one of the pests which create critical harm on the most of fruit trees from Coleoptera order. Therefore, struggle with these harmful pests is very crucial in both in our country and in the countries of Asia and Europe. The struggle with C. tenebrionis is done by insecticides. However, the alternative methods have gained importance because of insecticides's the damage of both nature and all creatures. Because of this reason, in this studying which aimed to strugle with this pest, 21 bacterial isolate from larvae and adults of C. tenebrionis's have been obtained and the morphological, physiological, biochemical and molecular properties have been defined. Due to this characterization studies, the bacterial flora of C. tenebrionis was defined as, Bacillus cereus (E-1, E-4, E-5, E-6, OL-4, L-2, L-5, L-6) Bacillus mycoides (OL-1), Bacillus pumilus (L-7), Paenibacillus xylanilyticus, (L-8), Bacillus flexus (L-9), Bacillus simplex (L-10, OL-5), Raoultella terrigena (L-1), Enterobacter cloacae (L-3), Bacillus anthracis (L-4), Klebsiella oxytoca (E-2), Bacillus safensis (E-3), Bacillus amyloliquefaciens (OL-2), Bacillus aryabhattai (OL-3). The insecticidal activities of the bacterial isolates on the larvae of the elm leaf beetle (Pyrrhalta luteola), the mealworm (Tenebrio molitor) and the honeycomb moth (Galleria mellonella) were investigated. It is detected that isolates with a number of OL-4, E-4 and E-5 have the highest lethal effect on these harmful larvae. These isolates are considered as an effective pest control factor.