Elastik katılarda faz geçişlerinin solitonlarla ilgisi
- Tez No: 45625
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELASTİK KATILARDA FAZ GEÇİŞLERİNİN SOLİTONLARLA İLGİSİ Cengiz TATAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 1995; Sayfa; 70 Bu çalışmamızda uygun bir kristal örgü seçilerek, kristal örgüdeki birinci ve ikinci en yakın komşu atomlar arasındaki iki atom ve üç atom etkileşmeleri dikkate alınarak atomlararası potansiyel enerji, hareket denklemi ve fonon dispersiyon bağıntıları hesaplandı. Sürekli örgü yaklaşımı kullanılarak koherent arayüzeyler için Ginzburg-Landau serbest enerji yoğunluğu tipinde nonlineer olan fakat yerel olmayan bir serbest enerji yoğunluğu elde edildi. Bunun için düzen parametresi olarak (110) makaslama zorlanması seçildi. Daha sonra oluşturulan modelin sınır şartlarına bağlı olarak Martensite-Martensite, Martensite-Austenite bölge duvarları ve ikiz sınırları gibi elastik bölgeler için Kink veya Solitary dalga şeklinde nonlineer denklem çözümleri elde edildi. ANAHTAR KELİMELER: Mod yumuşaması, Ginzburg-Landau denklemi, Anharmonik etkileşmeler, Soliton, Solitary dalga
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis THE RELATIONS BETWEEN THE PHASE TRANSFORMATIONS AND SOLITONS IN ELASTIC SOLIDS Cengiz TATAR Fırat University Graduate School of Sciences and Technology Department of Physics 1995, Page; 70 In this study, selecting a suitable crystal lattice, the potential energy between the atoms, the equation of motion and the phonon dispersion relation were calculated by considering the interactions of the two atoms and three atoms between the first and second nearest atoms in the crystal lattice. For the coherent interface, a nonlinear but nonlocal strain free energy density was obtained in the type of Ginzburg-Landau free energy density. For this (1 10) shear strain was selected as order parameter. For the elastic region such as martensite-martensite, martensite-austenite domain walls and twin-boundary, nonlinear equation solutions in the form of Kink or solitary wave were obtained. KEY WORDS: Soft Mode, Ginzburg-Landau Equation, Soliton, Solitary Wave