Aminooksimlerin sentezi, karakterizasyonu ve bazı metallerle komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 45626
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi AHİ NOÛKSİMLERİN SENTEZİ, KARAKTERİZASYÛNU YE BAZI METALLERLE KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ Eşref TAŞ Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1 995, Sayfa: 42 Vic-dioksimler, geçiş metalleri ile verdikleri kararlı kompleksler nedeniyle şelat teşkil edici olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Literatürde bilinen makrosiklik yapıdaki vic-dioksimligand sayısı oldukça sınırlıdır. Sübstitüe olmayan vic-dioksim kompleksleri suda ve organik çözücülerde hiç çözünmediklerinden yapılan araştırmaların önemli bir hedefi de çözünür ürünler elde etmektir. Bu bileşiklerin çözünürlükleri; hacimli sübstitüentler, polar gruplar veya makro hetero halkası ilavesiyle artırılabilmektedir. Bu sayede gerek yapı, gerekse reaksiyonlarının incele ne bilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu çalışma dört basamaktan ibarettir. Birinci basamağı siklohekzanonun Epiklorhidrin ile etkileştırilmesinden 1 - klor- 2,3-0-si klohek2iliden propan (1) elde edilmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci basamağı ise, elde edilen ( 1 ) bileşiğinin propandiamin ile reaksiyonu sonucunda ?,6-ü-siklûhekziliden-l-amino-4-aza heptan (2) bileşiği nicelde eldilmesini teşkil etmektedir.Çalışmanın üçüncü basamazında ise, 2 bileşiğin anti-dikloroglioksim ile reaksiyonundan 9,1 Q-Q-siklûhekziliden-3,7-diaza- 1,2- bis (hidroksiimino) dekan sentezlenmiştir. Dördüncü basamakta da elde edilen bu yeni vic-diok3im ile değişik metallerin kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen yeni maddelerin yapılan; elementel analizi, AAS, İR, NMR spektrumları, TGA ve DTA termogramları yardımıyla aydınlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dioksimlerin Sentezi ve bunların kompleksleri..
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS OF AMIOOXIMES, CHARACTERIZATION AND INVESTIGATION OF ITS COMPLEXES WiTH SOME METALS EsrefTAŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1 995, Paye: 42 Yic-diuxifits have great importance since they are used as chalete because of the stabil complexes vith transition metals. The number of the vic-dioxim ligants which are known as macrocyclic in literature are very rare. Since vic-dioxim complexes which are not substitute are unsoluble in vater and in organic solvents, another aim of these studies is to get soluble products. The solubility of the compounds can be increased by the addition of great size of substituents, polar groups or macro hetereo ring. In this way both the structures and their reactions can be investigated. Four kinds of work have been done in this study. In the first part, 1-chloro- 2,3-0- cycluhcxylideiie pr opart (1) has been obtained by the reaction of cyclohaxanone and epychloro by hydrine. In the second part, 7,6-Q-cyclohexylidene-1-amino-4-aza heptane (2) has been oDtained by the reaction of (1) with propandiamin and then in the third part, 9,10-0- c(jclohexylidene-3,7-dia2a- 1,2-bis (hydroxyimino) decane was synthesised by the reaction of (2) and anti-dichloroglyoxime. After that, some metal complexes of this vic-diokxime were prepared. The structures of new meterials were identified by using IR, NMR, AAS, TGA and DTA techniques. KEY WORDS ; Synthesis of dioximes and their complexes.