İnhomojen ortamdaki elipsoidal bölgelerin esneklik alanları ve enerjileri
The Elastic field and energies of the ellipsoidal regions in the inhomogenity media
  1. Tez No: 67295
  2. Yazar: NERMİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Eshelby teorisi esas alınarak, anizotropik homojen olmayan kristal katılarda yapışık ara yüzlü elipsoidal çökelmenin esneklik zorlanma enerjisi, elipsoidin eksen oranının ve ana faz ile ürün faz arasındaki yönelimin fonksiyonu olarak hesaplandı. Enerji hesabı için bilgisayar programı geliştirildi. Farklı durumlar için esneklik zorlanma enerjilerinin değişimi stereografik birim üçgen üzerinde çizildi. Minimum enerji yönelimi çizilen eş enerji grafikleri kullanılarak bulundu. Ortamın homojen veya inhomojen olmasına bağlı olarak enerji değerlerinin değiştiği gözlendi. Ayrıca normalize edilmiş esneklik zorlanma enerjisinin anizotropi faktörüne bağlılığı incelendi ve bu enerjideki değişimin anizotropi faktörüne bağlı olduğu gözlendi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, on the basis of Eshelby theory, the elastic strain energy of coherent ellipsoidal precipitates in anisotropic inhomogeneous crystalline solids has been calculated as a function of the ellipsoid aspect ratio and the orientation relationship between matrix and precipitate. The computer programme has been developed for the calculation of energy. The change of the elastic strain energies for different cases have been depicted on the stereographic triangle. The minimum energy orientation has been found by using the depicted equal energy graphs. It has been observed that the values of energy change depending on the homogenity or inhomogenity of the media. Moreover, dependency of normalized elastic strain energy on anisotropy factor has been examined and it has been observed that the change in this energy depends on the anisotropy factor. V