İmleç hareketinin hayali sırasında kaydedilmiş eeg sinyallerinin sınıflandırmasını kolaylaştırmak amacıyla yeni bir dönüşüm yöntemi
A transformation method for feature extraction and classification of the eeg signal recorded during cursor movement imagery
  1. Tez No: 456258
  2. Yazar: BAHAR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Elektroensefalogram ölçümleri günümüzde anestezi seviyesinin belirlenmesinde, epilepsi tedavisinde ve apne hastalığı ile ilgili hastalıkların tedavisi gibi medikal araştırma alanlarının birçoğunda ve insan bilgisayar etkileşimi ile ilgili konularda sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada yeni, basit bir dönüşüm yöntemi olan Açı-Genlik dönüşüm yöntemi EEG sinyallerinin sınıflandırılması için önerilmiştir. Açı-Genlik dönüşümü, sinyaldeki değişim noktalarına (pozitiften negatife ve tam tersi yönde) bağlı olan sonlu genlik frekans dönüşümüdür. Yöntemde herhangi bir zaman domeinindeki EEG sinyali, 2-B görüntüye dönüştürülmektedir. Oluşan görüntüden çıkarılan özellikler de EEG sinyallerinin sınıflandırılmasında kullanılmaktadır. Çalışmada Temel Bileşenler Analizi (TBA) yöntemi özellik çıkarıcı olarak; k En Yakın Komşuluk Algoritması (k-EYK), Yapay Sinir Ağı (YSA) ve Destek Vektör Makineleri (DVM) yöntemleri de sınıflandırıcı olarak kullanılmıştır. Çalışma sonunda EEG sinyallerinin dönüşüm sayesinde başarılı bir şekilde sınıflandırıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalogram (EEG) measurements are used in the field of medical research such as determination of the level of anesthesia, treatment of epilepsy, and treatment of diseases associated with apnea and human computer interaction systems. In this study, a simple Angle-Amplitude transformation method is proposed for classification of EEG signals. Angle-Amplitude transformation is a kind of finite amplitude frequency transformation based on the changing point of a signal (from negative to positive and vice versa). By employing the transformation, arbitrary time domain EEG signals are converted to two dimensional finite images. The attributes of resulting images are exploited in the classification of the EEG signals. Principal Component Analysis (PCA) approach is employed for future extraction on the image; k-Nearest Neighbor (k-NN), Support Vector Machine (SVM), and Artificial Neural Network (ANN) methods are applied for the classification. The obtained results also show that the EEG signals are quite successfully classified by employing the proposed method with the transformation.