Hassas mutlak konum belirleme tekniği ile kısa süreli gözlemlerin konum belirleme doğruluğunun araştırılması
Investigation of accuracy in short observations with using precise point positioning technique
- Tez No: 931195
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez çalışmasında, Hassas Nokta Konumlama (PPP) tekniğinin hassas konum bilgisi gerektiren uygulamalarda ölçüm süresine bağlı konum belirleme performansının GNSS ölçüsü kullanılarak incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, 5 farklı enlemde yer alan IGS istasyonlarından KIR8, GOPE, ISTA, MBAR ve SYDN noktalarına ait 1 Ocak 2024 ile 7 Ocak 2024 tarihleri arasında 7 günün 24 saatlik RINEX verileri kullanılmıştır. Yüksek, orta ve düşük enlemlerde noktaların seçilmesinin temel nedeni, kısa süreli ölçümlerin farklı enlemlerdeki sonuçlarının karşılaştırılmasını sağlamaktır. Bu şekilde, farklı enlemlerdeki konum belirleme hassasiyeti, test edilmiştir. 24 saatlik RINEX verileri 1, 2 ve 3 saatlik dilimlere bölünerek yeni veri setleri elde edilmiştir. Sonrasında bütün veri setleri, web tabanlı online GNSS veri değerlendirme servislerinden Kanada tarafından geliştirilen CSRS-PPP ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen TrimbleRTX kullanılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bütün veri setlerine ait PPP sonuçları hem doğruluk hem de tekrar edilebilirlik açısından ölçüm süreleri de dikkate alınarak karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Daha iyi sonuçlar veren CSRS-PPP yazılımından elde edilen verilerden tüm noktalar için kuzey bileşende en fazla 0,53 cm; doğu bileşende en fazla 0,52 cm; yukarı bileşende ise en fazla 1,76 cm koordinat farkı çıktığı elde edilmiştir. Mutlak ölçme tekniği olan PPP tekniğinin bağıl konumlama tekniğine ihtiyaç olmadan yüksek doğrulukta, maliyet açısından daha ekonomik ve süre açısından daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the aim is to investigate the positioning performance of the Precise Point Positioning (PPP technique in applications requiring high-precision positioning, depending on the observation duration, using GNSS measurements. For this purpose, the 24-hour RINEX data of 7 days between January 1, 2024 and January 7, 2024 for KIR8, GOPE, ISTA, MBAR and SYDN points from IGS stations at 5 different latitudes were used. The main reason for selecting points at high, mid and low latitudes is to compare the results of short-term measurements at different latitudes. In this way, the accuracy of position determination at different latitudes was tested. The 24-hour RINEX data were divided into 1-hour, 2-hour, and 3-hour segments to create new datasets. Subsequently, all datasets were processed using web-based online GNSS data evaluation services, namely CSRS-PPP developed by Canada and TrimbleRTX. developed by the United States. The PPP results for all datasets were analyzed and interpreted by comparing them in terms of both accuracy and repeatability, considering them in terms of both accuracy and repeatability, considering different observation durations. Based on the results obtained from the CSRS-PPP software, which provided better accuracy, the maximum coordinate differences observed for all stations were 0.53 cm in the North component, 0.52 cm in the east component, and 1.76 cm in the up component. It has been observed that the PPP technique, which is the absolute positioning technique, provides high accuracy without the need for a relative positioning technique, is more cost-effective, and offers a time advantage.