Doğu Karadeniz bölgesindeki kafes işletmelerinden izole edilen bakterilerin antibiyotik hassasiyetlerinin belirlenmesi
Determination of antibiotics sensitivity of isolated from cage managements in Eastern Blacksea region
- Tez No: 456270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, Kasım 2015 ve Haziran 2016 tarihlerinde Ordu (Perşembe) ve Trabzon (Yomra)'da bulunan deniz kafesleri ile Gümüşhane (Kürtün)'de bulunan tatlı su kafes işletmelerinden sediment ve balık örneklemesi yapılmıştır. Her bir istasyondan iki farklı kafes seçilmiş ve kafeslerin 1 km uzağından sediment örneklemesi yapılmıştır. Sediment ve balıklardan izole edilen bakterilerde antibiyotik direnci ve Minimum İnhibasyon Konsantrasyonu (MİK) araştırılmıştır. Sediment örneklerinden Escherichia coli (n:64) ve Enterococcus spp.(n:75) izole edilirken, balıklardan Lactococcus garvieae (n:24) izole edilmiştir. Antibiyogram test sonuçlarına göre; Escherichia coli tetrasiklin ve gentamisine karşı yüksek dirençlilik gösterirken, en etkili antibiyotik enrofloksasin ve florfenikol olduğu belirlenmiştir. Enterococcus spp. ise enrofloksasin ve tetrasikline karşı yüksek dirençli olurken, en etkili antibiyotik eritromisindir. Balıklardan izole edilen L. garvieae en yüksek direnci Trimethoprim+Sulfametoksazol ve gentamisine karşı gösterirken, en etkili antibiyotiklerin tetrasiklin, amoksisilin, enrofloksasin, florfenikol ve eritromisin olduğu belirlenmiştir. MİK testi sonuçlarına göre; E. coli izolatları vankomisin ve penisilin antibiyotiklerine karşı direnç gösterirken, Enterococcus spp. bakterilerinin ise enrofloksasin ve penisiline karşı dirençli oldukları belirlenmiştir. Balıklardan izole edilen L. garvieae ise Trimethoprim+Sulfametoksazol antibiyotiğine karşı dirençli olduğu tespit edilmiştir. Aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının sucul ekosistemde bulunan bakterilerin antibiyotik dirençliliklerinde önemli artışlara neden olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fish and sediment samples were taken from the sea cages in Ordu (Perşembe) and Trabzon (Yomra) and freshwater cage in Gümüşhane (Kürtün) on November 2015 and June 2016. Two cages were selected in each station and sediment sampled 1 kilometer away from the cages. Antibiotics resistance and Minimum Inhibition Concentration (MIC) of the bacteria that isolated from fish and sediment were evaluated. While Escherichia coli (n: 64) and Enterococcus spp. (n:75) were isolated from sediment samples, Lactococcus garvieae (n:24) was isolated from fish. According to antibiogram test results, Escherichia coli had significant resistant to tetracycline and gentamisine antibiotics and the most effective antibiotics were determined as enrofloksasin and florphenical. Enterococcus spp. were highly resistant to enrofloksasin and tetrasiklin, eritrominise was the most effective antibiotic. L. garvieae which were isolated from fish showed highest resistant to Trimethoprim+Sulphamethoxazol and gentamisin, meanwhile the most effective antibiotics were determined as tetrasiklin, amoksisilin, enrofloksasin, florfenikol and eritromisine. According to MIC test results, E. coli were highly resistant to vancomisin and penicillin. meanwhile Enterococcus spp. were resistant to enrofloksasin and penicillin. Lastly, L. garvieae that isolated from fish were resistant to Trimethoprim+Sulphamethoxazol. It has been determined that excessive and unnecessary use of antibiotics may cause significant increases in antibiotic resistance of bacteria in the aquatic ecosystem.