Beton ve betonarme yapıların yapı kalitesinin jeofizik yöntemlerle araştırılması
Investigation of structure quality using geophysical methods on concrete and reinforced concrete structures
  1. Tez No: 456271
  2. Yazar: EMRE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yapı kalitesinin jeofizik yöntemlerle araştırılması çalışmalarında son yıllarda yapı jeofiziği başlığı altında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Günümüzde yer radarı yöntemi, elektrik özdirenç yöntemi ve ultrasonik yöntem yapı jeofiziği araştırmaları kapsamında sıkça kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı; yapı jeofiziği araştırmalarında kullanılan yöntemlerin etkinliklerini araştırmaktır. Bunun için bu çalışma kapsamında hazırlanmış beton ve betonarme numuneler ve mevcut bir yapı üzerinde birçok yüksek frekanslı radar, ultrasonik ve özdirenç ölçüleri alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Alınan ölçülerle yapılarda dayanım, kırık çatlak, korozyon durumu ve donatıların belirlenebilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmada bir düşey, bir yatay betonarme numune ve ayrıca küp beton numuneleri oluşturulmuştur. Düşey betonarme numunede yer radarı, elektrik özdirenç ve ultrasonik yöntem, yatay betonarme numunede yer radarı ve ultrasonik yöntem, küp beton numunelerinde ise ultrasonik yöntem ve basınç deneyi uygulanmıştır. Oluşturulan numunelerin dışında da mevcut bir kolon üzerinde yer radarı, ultrasonik ve elektrik özdirenç yöntemleri ile ölçümler yapılmıştır. Yer radarı yöntemi ile elde edilen veriler bilgisayar ortamında yazılım ile değerlendirilip donatı tespitleri yapılmıştır. Elektrik özdirenç yöntemi ile elde edilen veriler ile yapıların korozyon durumu hakkında yorumlar yapılmıştır. Ultrasonik yöntem ile elde edilen verilerle beton kalitesi, dayanımı ve kırık tespiti yapılmış ayrıca beton basınç deneyi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda yapıya herhangi bir zarar vermeden, hızlı ve ucuz bir şekilde jeofizik ölçülerle donatının belirlenebileceği, beton kalitesinin, kırık çatlak durumunun ortaya konulabileceği ve betondaki korozyonun tespit edilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF STRUCTURE QUALITY USING GEOPHYSICAL METHODS ON CONCRETE AND REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Researchers which has worked about determination of structure quality using geophysical methods are painted a positive picture of big improvements. Nowadays ground penetrating radar (GPR), electrical resistivity and ultrasonic method have often been used at structure geophysic research.Aim of thesis is to investigate effect of geophysical methods which have been used in structure research. Evaluation of taken measurements by high frequency GPR, ultrasonic and resistivity tools on reinforced concrete samples, concrete which was especially prepared and existing structure was done. Estimation of concrete strength from pulse velocity measurement, degree of corrosion estimated from electrical resistivity measurements, numbers and depths of reinforcement, from GPR profiles on different samples of structure were discussed in this study. Vertical and horizontal reinforced concrete samples and cubic concrete samples were designed in this work. GPR, resistivity and ultrasonic measurements were taken on vertical concrete sample. GPR and ultrasonic measurements were taken on horizontal concrete sample. Ultrasonic and compression tests were done on cubic samples. Furthermore, GPR, ultrasonic and resistivity methods were applied on existing concrete column. Data found by gpr method were evaluated by software and steel bars were determined. According to data collected by electirical resistivity method, corrosion degree of structures were identifed. Concrete quality found by ultrasonic measurements and detection of fractures were done and compared with compression test results. In this study, it is understood that determination of steel bars and pvc pipes, concrete quality, detection of fractures and degree of corrosion in construction by using geophysical methods can be determined fast, cheap and non-destructive.