Nonlinear three dimensional finite element analysis of reinforced concrete hollow beams
Betonarme delikli kirişlerin doğrusal olmayan üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 456274
  2. Yazar: HAYDER KHALID ALI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında özetlenen bu araştırma çalışması, içi boş kesitli betonarme kirişlerin monolotik yükleme altında analizi için 3 boyutlu doğrusal olmayan sonlu elemanlar modelinin geliştirilmesini içermektedir. Sonlu elemanlar alanında tanınmış bir yazılım olan ANSYS paket programı kullanılmıştır. 3 boyutlu sonlu elemanlar modelinin avantajları deformasyon ve kritik alanlar açısından model hakkında tam bir kavram oluşturmasıdır. Çatlakları temsil eden iki yöntem arasında diskret model kullanılmıştır. Beton gövde 8 düğümlü isoperimetrik katı eleman (SOLID 65) kullanılarak modellenmiştir. Eğilme ve kesme donatısının modellenmesi için (LINK 180) kullanılmıştır. Yükleme noktası ve destek taban plakaları, (SOLID 185) 3B yapısal katı eleman kullanılarak ideal bir şekilde modellenmiştir. Simetri nedenleriyle, hesaplama zamanını ve gerekli hafızayı azaltmak için analizde elemanların yarısı düşünülmüştür. Birçok delikli betonarme eleman tipi analiz edilmiş ve sonlu elemanlar çözümleri deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Çeşitli parametrik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ağ yoğunluğu ve ağ boyutunun sonlu elemanlar model sonuçlarının doğruluğu üzerine etkisi incelenmiştir. Analiz sonuçları, modellenmiş örneğin davranışını, kiriş merkezindeki yük-sehim eğrileri ile sağlanmasının yanı sıra, karşılaştırmalı deneysel verileriyle uygun sonuçlar verdiğini işaret etmektedir. Son olarak, modellenen kesitler ile deneysel veriler arasındaki maksimum fark % 6.8 toleransı içindedir.
Özet (Çeviri)
This research work which summed up to this dissertation describes three dimension nonlinear finite element model expediency of the analysis the reinforced concrete beams with hollow cross section and also solid resist monotonic loading. A well-known software ANSYS its finite element pioneered has been used. The advantages of the three dimension finite element model create a full concept about the model in terms of deformation, and critical areas. Among the two methods that representing the cracks, a discrete model has been used. The eight nodes isoperimetric brick element called (SOLID 65) used to model concrete body. While using (LINK 180) three dimension finite strain spar element for modelling the flexural and shear reinforcements. The base plates for each loading point and supporting has been ideally obtained by using (SOLID 185) three dimension structural solid element. For symmetry reasons, a half specimen of the beams is considered in the analysis to reduce computational time and computer. Many types of reinforced concrete hollow beams have been analyzed and the solution of finite element was compared with the data from lab work. Several parametric works were implemented. The effect of some important finite element and material parameters like distribution of mesh, density and effects of mesh size on accuracy of three dimension finite element model results accomplished to look their effects. The analysis results showed that the behavior of the modeled specimen can be clarified by the load-deflection curves at center of beam in addition to the yielding reinforcement occurrence an appropriate agreement with the compared lab test data. At the last presenting the maximum tolerance between the modeled sections and its corresponding experimented one were 6.8%.