Erwinia amylovora EAKKB29 izolatının harpin geninin klonlanması ekspresyonu ve altındane ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) fideleri üzerinde etkilerinin araştırılması
Cloning, expression of harpin gene from a Erwinia amylovora EAKKB29 isolate and studying its effect on wheat (Triticum aestivum L.) seedlings
- Tez No: 456273
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Harpin doğal olarak meydana gelen bakteriyel içerikli bir proteindir. Bitkinin doğal savunma mekanizmasını harekete geçiren harpin, ilk defa bakteriyel patojen olan Erwinia amylovora'dan izole edilmiştir.Bu çalışmada, Erwinia amylovora EAKKB29 hrpN geninin klonlanmasını, gen ürününün izolasyonunu ve Triticum aestivum bitkisi üzerine etkilerini konu almaktadır. hrpN geninin 1200 nt' lik baz dizini belirlenerek, pET-28a(+) ve pET-20b(+) vektörlerine klonlandı. Gen, E.coli BL21 hücresinde, ekspres edildi ve saflaştırıldı. Harpin proteininin moleküler ağırlığı 40 kDa olarak tespit edildi. Saflaştırılan HrpN(Ea)E, HrpN(Ea)E-His, HrpN(Ea)I ve HrpN(Ea)I-His proteinlerinin Triticum aestivum bitkisinin yaprak ve kök uzunluğuna, bitkinin kuru ve yaş ağırlığına etkileri araştırıldı. HrpN(Ea)I proteininin Triticum aestivum bitkisinde en iyi etkiyi gösterdiği belirlendi. Triticum aestivum fideleri üzerine en etkili konsantrasyonun 300 μl (4,5 μg) olduğu, 900 μl (13,5 μg)' den sonraki konsantrasyonlarda ise etkinin azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Harpin, occured naturally, is a bacterial based protein. Harpin, which mobilezes the natural defense mechanism of the plant, has been isolated from bacterial pathogen Erwinia amylovora.This study is about cloning of Erwinia amylovora EAKKB29 hrpN gene, isolation of its gene product and its effects on Triticum aestivum plant. Having defined the base sequencing of 1200 nt gene, which coding hrpN gene, was cloned to pET-28a(+) and pET- 20b (+) vectors. Clones were transformod to E.coli BL21, and expression was performed and Harpin protein was purified. The molecular weight of Harpin protein was determined as 40 kDa, effects of prufied HrpN(Ea)E, HrpN(Ea)E-His, HrpN(Ea)I and HrpN(Ea)I-His proteins on leaf length, root length, dry weight and wet weight of Triticum aestivum shoots were studied. HrpN(Ea)I was found the most effective one. The most effective concentration of it was determined as 300μl (4,5 μg). Over 900 μl (13,5 μg) applications have reducing effects on studied parameters.