Esnek normlu halkalar
Soft normed rings
  1. Tez No: 456275
  2. Yazar: VAKKAS ULUÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN, DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü giriş kısmına ayrılmış ve çalıştığımız konuyla ilgili bir tarihçe verilmiştir. İkinci bölümde, tezde geçen temel tanım ve semboller verilmiştir. Bu bölümde esnek kümeler ve normlu halkalarla ilgili tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, esnek norm yardımıyla esnek normlu halkalar tanımlanmış, esnek normlu halkalar üzerinde esnek normlu halkaların idealleri, maksimal esnek idealleri, maksimal esnek ideallerin genişlemesi, esnek normlu halkaların genişletilmesi ve bunlarla ilgili bazı cebirsel yapılar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bölüm halkaları ve vektör uzayı olmayan cebirsel yapılar üzerinde norm tanımlanmış ve bu normun cebirsel ve topolojik yapısı incelenmiştir. Daha sonra bu cebirsel yapılar matematikte daha geniş bir teori olan esnek küme teorisi üzerinde tanımlanmış ve bazı temel özellikleri incelenmiştir. Tezin son bölümü olan beşinci bölümde tezde elde edilen sonuçlara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. The introduction and a brief history of the titles in our study is given in the first section. Second section comprises basic definitions and theorems used in this thesis. In this section, there are the definitions of soft sets and normed rings. In the third section, we define soft normed rings through soft norms and we examine the ideals of soft normed rings, maximal soft ideals, the extension of maximal soft normed rings and the generalization of soft normed rings and also some algebraic structures on these topics are studied. In the fourth section, we define norms on quotient rings and on some algebraic structures which are not vector spaces. In addition, we study the algebraic and topological structure of these norms. Then these structures are defined on soft set theory, a wider theory in mathematics, and some basic properties are examined. The fifth and last section of this thesis is allocated to the results acquired during our study.