Performance-based design of high performance fiber reinforced cementitious composites for repair of rigid pavement and other infrastructure
Rijit kaplaması ve diğeri altyapısal onarım amaçlı kullanılacak yüksek performanslı lif donatılı çimento bağlayıcılı kompozitlerin performans esaslı tasarımı
  1. Tez No: 456284
  2. Yazar: MUHANNAD KASSIM AL-EMAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL, DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapıların büyük bir çoğunluğu mevcut durumda mekanik ve çevresel yükler altında ciddi şekilde hasar görmüş ya da bozulmuş durumda olup bu yapıların tekrar onarılması için milyonlarca liraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tarz yapıların sürekli tekrarlanan bakım/onarımı sosyal ve çevresel sorunlar doğurmaktadır. Bu sebeple, en az oranda bakım ihtiyacı olan sürdürülebilir bir onarım malzemesinin geliştirilmesi gerekmektedir. Son yıllarda gerçekleştirilmiş çalışmalarda Tasarlanmış Çimento Bağlayıcılı Kompozitlerin (patentli ismi "Engineered Cementitious Composites [ECC]) onarım ve güçlendirme işlerinde başarılı bir şekilde kullanılabildiği görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, yüksek süneklik ve çekme yüklemeleri altında çoklu dar çatlak genişliği özelliklerinden ödün vermeden erken yaş yüksek dayanımlı ve yüksek derecede boyutsal kararlılığa sahip yeni nesil ECC karışımlarının geliştirilmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde, ECC ve ECC'nin mikro-mekanik tasarımı anlatılıp ulusal ve uluslararası kuruluşlar ve standartlar tarafından hızlı onarım işleri için belirlenen erken yaş yüksek dayanım gereksinimleri belirlenip bu dayanım kriterlerinin konvansiyonel betonlarda nasıl elde edildiği konusunda literatür araştırması yapılmıştır. İkinci bölümde, ilk bölümde belirlenen dayanım sınırları doğrultusunda tasarımı yapılan erken yaş yüksek dayanımlı ECC (HES-ECC) karışımlarından istenen basınç ve eğilmede çekme dayanımı ile süneklik özelliklerinin elde edilip edilemediği değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, geliştirilen HES-ECC karışımları onarım faaliyetini temsil etmek amacı ile tabakalı halde hazırlanarak performansları mevcut durumda yaygın bir biçimde kullanılmakta olan erken yaş yüksek dayanımlı bir onarım malzemesi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large number of existing concrete infrastructures suffer from deterioration under combined mechanical and environmental loads and require high costs for renovation. Repeated maintenance of these structures often results in social and environmental costs. Thus, a sustainable repair material that will provide longevity with minimal maintenance is urgently needed. As a result of the studies conducted in recent years, the successful application of Engineered Cementitious Composites (ECC) in the repair and strengthening of concrete structures is observed. The objective of this study is to develop new generation ECC mixtures with high early age strength and high dimensional stability, compatible with existing concrete, and without compromising its high ductility and multiple micro-cracking behavior. This study is composed of mainly three parts: in the first step, a comprehensive literature survey was carried out on the criteria specified by national and international organizations for high early age strength for rapid repair of conventional concrete and how these criteria were obtained. In the second part, several high early age strength ECC (HES-ECC) mixtures were designed by micro-mechanical design procedures and their ductility and strength (compressive and flexural) properties were verified in accordance with the criteria specified in the first part of this study. In the third part, after testing the properties of monolithic specimens, the bond strength, flexural performance and freeze/thaw resistance of layered HES-ECC specimens (existing concrete + HES-ECC) were tested and the performances of mixtures were compared with one of the commercially available high early strength repair material.