An experimental study for the comparison of performances of external gear pumps with symmetric and asymmetric gears
Simetrik ve asimetrik dişliler kullanılan dış dişli pompaların performanslarının kıyaslanması üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 456285
- Danışmanlar: PROF. DR. İMAM HÜSEYİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde simetrik ve asimetrik profile sahip dış dişli pompaların performanslarının kıyaslanması üzerine deneysel bir çalışma sunulmaktadır. Performans kıyaslama parametreleri hacimsel debi, debi dalgalanma sabiti, gürültü seviyesi, titreşim seviyesi ve güç tüketimidir. Yapılan deneylerde farklı ön yüzey kavrama açılarına sahip dişli çiftleri kullanılarak ön yüzey kavrama açısının akış özelliklerine olan etkisi gözlemlenmiştir. Simetrik ve asimetrik dişli profilleri bilgisayar programı yardımıyla modellenmiştir. Bu program dişli profili üzerindeki noktaların koordinatlarını belirlemektedir. Bilgisayar programından elde edilen koordinatlar kullanılarak, SolidWorks® programı yardımıyla dişlilerin katı modelleri ve simülasyonları elde edilmiştir. Deneylerde kullanılan simetrik ve asimetrik dişli çiftleri Tel Erozyon yöntemi kullanılarak imal edilmiştir. Deneyler iki çift simetrik ve dört çift asimetrik dişli çifti kullanılarak yapılmıştır. Deneyler pompanın üç farklı açısal hız değerinde yapılmıştır. Her bir açısal hız değerinde hacimsel debi, debi dalgalanması, gürültü, titreşim ve güç ölçümleri alınmıştır. Deneyler sonucunda asimetrik dişliye sahip dış dişli pompa da daha az gürültü, daha az titreşim ve daha az güç tüketimi gözlemlenmiştir. Hacimsel debi miktarında fark edilebilir bir değişiklik olmamıştır ancak; debi dalgalanması asimetrik dişli profili kullanıldığında fark edilebilir miktarda azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experimental study is presented for the comparison of performances of gear pumps designed by using symmetric and asymmetric spur gear pairs. Parameters for performance measurement include volumetric flowrate, flowrate fluctuation coefficient, noise level, vibration level and power consumption rate. The symmetric and asymmetric gear tooth are modelled by using an automated software in which coordinates of all points on the tooth profile are determined. These models are converted to solid models and simulated by using SolidWorks® software. Both symmetric and asymmetric gears have been manufactured by using Electro Discharge Machining (EDM) method. Experiments are carried out by using two sets of symmetric gear pair and four sets of asymmetric gear pair. The experiments have been performed at three different rotational speed of the pump. Volumetric flowrate, noise, vibration and power consumption of the motor are measured and flowrate fluctuation is calculated for all cases. Experimental results showed that; gear pump which has asymmetric gear pair has less noise, less vibration and less power consumption with respect to symmetrical gears. Volumetric flowrate did not differ much for both cases. However, flowrate fluctuation is reduced considerably by using asymmetric gear profile.