Yapay hafif agregalı çelik lif takviyeli yüksek dayanımlı çimento esaslı kompozitlerin rötre davranışının incelenmesi
Investigating shrinkage behaviour of high strength steel fiber reinforced cement based composites with artificial lightweight aggregate
  1. Tez No: 569649
  2. Yazar: İSMAİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, çelik elyaf, peletlenmiş uçucu kül hafif agreagası ve mikrosilika içeriğinin yüksek performanslı çimento esaslı kompozitin (YÇEK) taze ve sertleştirilmiş özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 6 mm uzunluğa sahip olan mikro çelik elyaflar, toplam hacmin %0, %1 ve %2 oranında karışımlara eklenmiştir. Ayrıca peletleme yöntemiyle üretilen yapay hafif agrega da toplam agrega hacminin%0 ve %20 oranlarında kullanılmıştır. Mikrosilika oranı olarak toplam bağlayıcının %0 ve %25'i karışım tasarımında kullanılmıştır. Böylece toplam 12 farklı YÇEK karışımları elde edilmiştir. YÇEK tasarımı için su/bağlayıcı oranı 0,2 olarak belirlenmiştir. Karışımlara uygun bir akıcılık kazandırmak için yüksek oranlı su azaltıcı kimyasal katkı kullanılmıştır. Üretilen YÇEK'lerin mekanik özellikleri basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı ve elastisite modülü açısından değerlendirilmiştir. Bunların yanı sıra boşluk yapısı ve geçirimliliği değerlendirmek için toplam su emme ve kılcal su emme deneyleri gerçekleştirilmiştir. YÇEK'lerin 60 günlük kuruma periyodunda kuruma ve ötojen rötre değerleri belirlenerek elyaf oranı, mikrosilika katkısı ve yapay hafif agrega içeriğinin etkisi irdelenmiştir. Deney sonuçları, çelik lif oranının artmasıyla YÇEK'in mekanik özelliklerinin ve rötre davranışının iyileştiğini göstermiştir. Ayrıca yapay hafif agreganın olumsuz etkilerinin mikrosilika katkısı ile ortadan kaldırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of micro-steel fiber, pelletized fly ash lightweight aggregate and microsilica content on the fresh and hardened properties of high-performance cementitious composite (HPCC) were investigated. Micro-steel fibers having a length of 6 mm were added to the mixtures at 0%, 1% and 2% of the total volume. In addition, artificial lightweight aggregate produced by pelletizing method was used in 0% and 20% of total aggregate volume. 0% and 25% of the total binder were used in the mixture design as microsilica ratio. Thus, a total of 12 different HPCC mixtures were obtained. The water/binder ratio for the HPCC design is 0,2 . A high-rate water-reducing chemical admixture is used to give a suitable flow for the fresh mixtures. The mechanical properties of the produced HPCCs are evaluated in terms of compressive strength, flexural tensile strength and modulus of elasticity. In addition to these, total water absorption and capillary water absorption tests were performed to evaluate the pore structure and permeability. The drying and autogenous shrinkage values were determined in the drying period of 60 days. Thus, the effect of fiber content, microsilica addition and artificial lightweight aggregate content were globally examined. The results of the experiment showed that the mechanical properties of HPCC and shrinkage behaviour improved with the increase of the ratio of steel fiber. In addition, the negative effects of artificial lightweight aggregate can be eliminated by microsilica.