Rehabilitation of reinforced concrete haunched beam with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) strips
Değişken kesitli betonarme kirişlerin kesmeye karşı karbon lifli polimer kumaş şeritlerle iyileştirilmesi
- Tez No: 456296
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, hasar görmüş betonarme değişken kesitli kirişlerin çatlak tamir harcı ve tek yönlü karbon lifli polimer kumaş şeritlerle iyileştirilerek kesme bölgesinde kesme kuvvetine karşı davranışını inceleyen bir çalışmayı sunmaktadır. Çalışmada kullanılan kirişler daha önceden kesme modunda göçmeleri için etriyesiz üretilmişlerdir ve göçmeden sonra tamir edilmişlerdir. Tez çalışmaları kapsamında 3 farklı gruptan oluşan 12 değişken kesitli kiriş üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Birinci grup çatlak tamir harcı ve değişik genişlikteki dikey pozisyonda karbon lifli polimer kumaş şeritlerle iyileştirilmiş 2 adet prizmatik kirişi içermektedir. İkinci grup farklı eğim açılarına sahip (10°and 15°) 8 adet değişken kesitli kirişten oluşmaktadır. Bu gruptaki kirişler çatlak tamir harcı ve kiriş eksenine 45° ve 90° olacak şekilde yerleştirilen karbon lifli polimer kumaş şeritlerle iyileştirilmiştir. Üçüncü grup ise, eğimi 5° olan ve sadece çatlak tamir harcıyla iyileştirilmiş 2 adet değişken kesitli kirişi içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the shear behavior of damaged reinforced concrete haunched beams after repaired by injection epoxy and strengthened with unidirectional carbon fiber reinforced polymer strips (CFRP) at shear zone. The beams were designed without steel stirrups in order to fail in shear manner and after then rehabilitated. The experimental investigation was accomplished on twelve RC haunched beams of three different groups. The first group included two prismatic beams were repaired by epoxy injection and strengthened with vertical CFRP strips that have different width, the second group included eight haunched beams with different angles of inclination (10°and 15°). This group was repaired by epoxy injection and strengthened with CFRP strips by two methods, vertical (90°) and inclined (45°) according to the x-axis of the beam. The third group included two beams with an inclination of 5° which is repaired with epoxy injection.