Vibration damping property tensile and flexural behavior of kevlar-carbon/epoxy/nanoclay composites
Kevlar-karbon/epoksi/nanokil kompozitlerin titreşim, sönüm özelliği ile çekme ve eğilme davranışı
  1. Tez No: 456295
  2. Yazar: MAJEED ABBAS ALWAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada nano kil katkısının iç içe örülmüş karbon/Kevlar elyaf takviyeli epoksi kompozitlerin (CKFRE) çekme, eğilme, titreşim ve sönümleme özelliklerine olan etkileri araştırıldı. Ağırlıkça altı farklı nano-kil oran (%1, %2, %4, %6, %8 ve %10) içeriğine sahip hibrit kompozit plakalar üretildi. Numuneler, ASTM standartlarına göre test edildi. Sonuçlar, nano kil katkısız CKFRE kompozit plakaya kıyasla, çekme ve eğilme mukavemetinin, sırasıyla, ağırlıkça% 1 ve ağırlıkça% 2 nano-kil içeriklerinde % 13,1 ve %28,5 oranında iyileşme sağladığını gösterdi. Deneysel modal analiz ile üretilen kompozitlerin titreşim özellikleri belirlendi. Sönümleme tepkilerini değerlendirmek için yarım güç bant genişliği yöntemi (Half-Power Bandwidth Method) kullanıldı. Kompozit numunelerin doğal frekans modları CKFRE kompozit plaka içerisine nano-kil parçacıklarının dahil edilmesi, doğal frekans, sönüm oranı ve depolama modülünde artış sergiledi. Titreşim modülü ağırlıkça %4 nano kil katkısı ile %70 artış gösterdi. Katkısız CKRE kompozitin titreşim modülü 8,80 GPa'dan 14,80 GPa'ya yükseldi.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of Nano clay additives on the tensile, flexural, vibration and damping properties of the intraply carbon/Kevlar fiber reinforced epoxy (CKFRE) composites. Six Nano-clay particle contents of 1, 2, 4, 6, 8 and 10 wt% were used to produce the composite laminates. The specimens were tested according to ASTM standards. The results indicated that the tensile and flexural strength improved by 13.1 % and 28.5% at Nano-clay contents of 1 wt% and 2 wt%, respectively, compared to unmodified CKFRE composite. Experimental modal analysis was used to determine a vibration properties of the produced composites. Half power band-width method was applied to evaluate damping responses of first natural frequency mode of the composite samples. The inclusion of Nano-clay particles in the CKFRE laminate exhibited increase in natural frequency, damping ratio and storage modulus. Hence, the vibration modulus was increased from 8.72 GPa for unfilled CKRE to reach 14.80 Gpa with Nano clay content of 4.0%, with maximum increment of 70%.