Investigation of parameters effecting droplet size for electrospray process
Elektrosprey işleminde damlacık büyüklüğünü etkileyen parametrelerin araştırılması
  1. Tez No: 456297
  2. Yazar: EDA ESKİYAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nanoteknoloji, tekstil materyallerini modifiye etmek boyanabilirliği, su ve yağ iticiliği, antibakteriyel ve diğer özellikleri tekstil endüstrisinin gelişimi ve uygulamaları için oldukça umut vadeden bir alandır. Bazı tekstil bitim işlemlerinde, geleneksel yöntemlerle bitim işlemi yapmaya kıyasla, nano parçacıklarla yapılan bitim işlemi daha büyük bir yüzey alanı sağlayarak, tekstil yüzeyiyle daha iyi etkileşime geçer ve uygulamadan daha iyi bir performans alınmasını sağlar. Çektirme ve emdirme yöntemleri, ıslak terbiye işlemlerinde en eski ve en çok kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin su kirliliği, aşırı kimyasal uygulama, yüksek enerji ihtiyacı gibi bazı önemli dezavantajları mevcuttur. Elektrosprey yöntemindeki temel problem, damlacık boyutu ve damlacık boyutunun minimize edilmesidir. Çalışmamızın temel amacı elekrospreyleme işleminde damlacık boyutunu en aza indirgemektir, çalışmada antibakteriyel, su itici ve güç tutuşurluk apre malzemelerinin elektrosprey işlemlerinde; voltaj, mesafe ve çözelti derişimi parametreleri deneysel olarak analiz edilerek elektrosprey işleminde oluşan damlacık büyüklüğüne bu parametrelerin etkileri gözlemektir. Yapılan deneyler sonucu voltaj, mesafe ve çözelti derişiminin elektrosprey işlemi sonucu oluşan damlacık büyüklüğüne etkisi rahatlıkla gözlenmiştir. Elektrosprey işleminden sonra üretilen damlacıkların büyüklüklerini incelemek için optik mikroskop kullanılmıştır ve damlacık çapları görüntü analiz programı kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a promising area for the improvement and application of the textile industry, including modifying textile materials and upgrading chemical finishes to improve dyeability, water and oil repellency, antibacterial and other properties by means of nanoparticles. In some typical textile finishing applications, the selected nanoparticles provide a larger surface area compared with traditional larger particles resulting to good interaction with the textile surface and greater performance is thus achieved. Exhaust process and impregnation are the oldest and mostly used methods of wet finishing treatments. Those methods may have important drawbacks water pollution, excessive chemical application, high energy requirement are some of those drawbacks. The basic problem in the electrospray method is the droplet size the droplet size must be minimized. The main aim of our study is to reduce the droplet size to the minimum in the electrospraying process, in the electrospray process of antibacterial, water repellent and flame retardant finishing agents; voltage, distance and solution concentration parameters are experimentally analyzed to observe the effects of these parameters on the droplet size formed in the electrospray process. The effects of the voltage, distance, and solution concentration on the droplet size were easily observed. An optical microscope was used to examine the sizes of droplets produced after electrospray, and droplet diameters were measured using an image analysis program.