Investigation of atomization of droplets in turbulent flows
  1. Tez No: 792646
  2. Yazar: VELİ CAN COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Damlalar, gerek tek gerekse sprey ¸seklinde, birçok önemli teknolojide kullanılmaktadır. Araba motorları, jet motorların yanma odaları, roket motorları, metal parça üretimi, yüzey kaplamaları, yüzey soğutması, yüzey reaksiyonları, solunum yolu ile ilaç alımı, yangın söndürmesi, tarımsal ilaçlama ve inkjet baskı teknolojisi bunlara örnektir. Örneğin araba, jet ve roket motorlarında, damlalar, kuvvetli türbülanslı akışa maruz kalıp daha da küçük parçalara bölünmektedir. Bu parçalanmanın türbülans parametreleri ile olan ilişkisinin anlaşılması, bu konuyla ilgili teknolojilerin geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin yaratılması için ¸cok önemlidir. Sıvı damlanın, türbülanslı gaz ortamında parçalanmasında, sıvının ¨ozellikleri, damlanın hızı ve türbülansın özellikleri etken olmaktadır. Akıştaki salınımlardan dolayı, damla üstünde kararsız kuvvetler oluşur. Damla bu kuvvetlerin etkisiyle ve damla içi viskoz ve yüzey gerilimi kuvvetlerin etkileşimi ile kararsız ¸sekilde deforme olur ve damla içi kararsız akış oluşur. Parçalanmayla ilgili etkenler, birimsiz sayılarla ifade edilmelidir. Damlanın ataletinin yüzey gerilimi kaynaklı kuvvette oranı olan Weber sayısı, damlanın Reynolds sayısı, türbülansın Reynolds sayısı, Ohnesorge sayısı, türbülansın uzunluk ölçüsünün (Kolmogorov, Taylor ve Integral) damlanın çapına oranı, parçalanma sonucu ortaya ¸çıkan ortalama damla boyutunun türbülansın uzunluk ölçüsüne oranı ve parçalanma zamanın türbülansın zaman ölçüsüne oranı bu sayıların en önemlilerine örnektir. Bunun yanı sıra, damla ve çevresindeki türbülanslı akış arasındaki ilişki sadece damlanın yüzey gerilimi, damlayı taşıyan gazın yoğunluğu ve akışın disipasyon oranı ile açıklanmıştır. Parçalanma sürecini daha iyi anlamak için, izotropik ve homojen özelliklere sahip türbülanslı akışın olduğu küp ¸şekilli bir rüzgar tüneli üretilmiştir. Damlaların kendi aralarında¸ carpışmalarını ve bu çarpışmaların parçalanma konusundaki etkisini ortadan kaldırmak için deneyler tek damlanın izotropik türbülans akışa atılıp parçalanmasını gözlemleyerek yapılmıştır. Türbülanslı akışın özellikleri sistematik olarak pervanelerin hızını ve hız profilleri aracılığıyla değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Droplets are used in many important technologies, in the form of either single droplets or spray. Examples include car engines, combustion chambers of jet engines, rocket engines, metal particle production, surface coatings, surface cooling, surface reactions, inhalation, inhalation, agricultural spraying and inkjet printing technology. For example, in car, jet and rocket engines, the droplets are exposed to strong turbulent flow and they are divided into smaller pieces (atomization). It is very important to understand the relationship of atomization with the turbulence parameters for the development of relevant technologies and the creation of new technologies. The properties of the liquid, the speed of the droplet and the characteristics of turbulence are effective in the atomization of the liquid drop in the turbulent gas environment. Due to the eddies in the flow, transient forces occur on the droplets. The droplet becomes unstable by the action of these forces and by the interaction of the inner viscous and surface tension forces. Factors related to atomization should be expressed in dimensionless numbers. For example, Weber number of the droplet, the Reynolds number of the droplet, the Reynolds number of the turbulence, the Ohnesorge number, the ratio of the length scales of the turbulence (Kolmogorov, Taylor and Integral length scales) to the diameter of the drop, the ratio of the average drop size resulting from the atomization to the length scales of the turbulence and the ratio of the time of atomization to the time scales of turbulence are examples of the most important of these dimensionless parameters. In addition, the interaction between turbulence and droplet is only defined with surface tension of the droplet, density and dissipation rate of the flow around it. There should be more parameters as described as example of dimensionless numbers. To have a better understanding of the atomization process, an isotropic homogenous turbulent flow environment is prepared with a cubic shaped wind tunnel. Due to avoid the effect of droplet coalescence and collapsing in breakup process, one droplet is exposed to isotropic turbulence and its breakup is examined. The parameters of turbulent flow are changed within a systematical control by changing speed or velocity profile of the propellers.