Investigation of fracture behavior of particulate polymer composites with effect of S-glass fiber reinforcement
S-cam elyaf takviye etkisi ile partikül polımer kompozitlerin kırılma davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 456298
  2. Yazar: MOHAMAD K.ALWAN ALSAADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, polimer matris içine atık ve ucuz katkı maddeleri dahil ederek polimer kompozitlerin mekanik özelliklerini ve kırılma tokluğunu iyileştirmektir. Bu çalışma iki aşamaya ayrılmıştır:İlk olarak, partiküllü polyester kompozitlerin çekme, eğilme ve karışık mod I/III kırılma tokluğunun deneyleri gerçekleştirilmiştir. Katı atık çamuru külü, uçucu kül, silikon karbür ve nano-silika parçacıkları dört farklı oranda reçine içerisinde kullanıldı. SEM mikrograflarında, polyester matrisindeki partikül dağılımının homojen şekilde olduğu görüldü. Tek kenar çentik (SENB) kirişleri 30°, 45°, 75° ve 90° çatlak eğim açılarında test edildi. Mod I (KIc ve Glc) ve mod III (KIIIc ve GIIIc) değerlerinin gerilme, eğilme ve kırılma tokluğu mikro ve nano parçacıkların eklenmesinden sonra değişti ve arttı.İkinci aşamada, katı inorganik parçacıkların kırılmaya etkisini belirlemek için partikül dolgulu cam kumaş/epoksi (GFRE) kompozitlerin I ve II. modlar arası kırılma, gerilme ve eğilme deneyleri gerçekleştirildi. I ve II delaminasyon testleri olarak çift konsollu kiriş (DCB) ve uç kesikli bükülme (ENF) testleri seçildi. GFRE kompozitinde boraks, katı atık çamuru külü, silikon karbür ve perlit parçacıklarının ilavesi, mekanik ve kırılma tokluğu özelliklerini önemli ölçüde geliştirmiştir. I ve II numaralı delaminasyon tokluk artışının nedenleri optik ve taramalı elektron mikroskop görüntülerine dayanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to achieve improvement in the mechanical properties and fracture toughness of the polymer composite by including waste and cheap additives within the polymer matrix. This study is divided into two stages:Firstly, the experiments of tensile, flexural and mixed mode I/III fracture toughness of particulate polyester composites were conducted. Sewage sludge ash, fly ash, silicon carbide and nano-silica particles were used as toughening fillers in resin with four particle contents. The SEM micrographs showed good indication for particles dispersion within the polyester matrix. The single edge notch bending (SENB) beams were tested with crack inclination angles of 30°, 45°, 75° and 90°. The tensile, flexural and fracture toughness of mode I (KIc and GIc) and mode III (KIIIc and GIIIc) values were changed and improved after inclusion of micro- and nano-particles. In the second stage, the experiments of mode I and mode II interlaminar toughness, tensile and flexural of particulate filled glass fabric/epoxy (GFRE) composites were carried out to determine the influence of toughening by rigid inorganic particles. The double cantilever beam (DCB) and end notched flexure (ENF) tests were selected as the mode I and II delamination tests. The addition of borax, sewage sludge ash, silicon carbide and perlite particles in GFRE composite were significantly improved the mechanical and fracture toughness properties. The reasons for modes I & II interlaminar toughness enhancement were explained based on optical and scanning electron microscope images.