Effect of olive pomace on the mechanical properties of polymer composite material
Zeytin pirina katkısının polimer kompozit malzeme mekanik özelliğine etkisi üzerine araştırma
- Tez No: 456299
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, mikro boyutlu zeytin çekirdeği doğal parçacıklarının (OP) cam elyaf takviyeli polimer kompozitin (GFRP) çekme ve eğilme özelliklerine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, endüstriyel uygulamalar için bir mühendislik malzemesi geliştirmek için geri dönüştürülmüş zeytin çekirdeği dolgulu cam elyaf takviyeli epoksi kompozitlerin mekanik davranışı incelenmiştir. GFRP'nin modifikasyonu, zeytin çekirdeği (75 μm) tane boyutu ile altı ağırlık fraksiyonu (0.5, 1, 2, 5, 10 ve% 15) eklenerek gerçekleştirildi. Kompozit numuneler el yatırma tekniği ile hazırlanmış ve ASTM standartlarına göre kesilmiştir. Eğilme ve gerilme mukavemetinin en yüksek değerlerinin ağırlıkça% 5 oranında olduğu tespit edilmiştir. OP dolgu maddesinin % 5'ten fazla eklenmesiyle çekme deneyindeki kopma uzamasının azaldığını göstermiştir. Maksimum sönüm oranı, cam/epoksi için ağırlıkça% 10 oranında OP eklenmesinden elde edilmiştir. Damıtma oranı, saf cam/epoksi kompozitinden % 70 daha yüksek bir seviyeye yükseltilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to study the effect the mixing natural particles micro-size olive pomace (OP) on the tensile and flexural properties of glass fiber reinforced polymer composite (GFRP). Hence, mechanical behavior of recycled olive pomace filled glass fiber reinforced epoxy composites was studied in order to develop an engineering material for industrial applications. The modifying of GFRP was conducting by adding six weight fractions of olive pomace (0.5, 1, 2, 5, 10, and 15%) with a grain size of 75 μm. The composite specimens were prepared by hand lay-up technique and cut according to ASTM standards. It has found the higher values of flexural and tensile strength occur at 5 %wt. of OP filler. In addition, the tensile test results showed that with more addition of OP above 5% the elongation at the break decreased. Maximum damping ratio is obtained from 10 % wt addition of OP to glass/epoxy. the consequence of addition OP, Damping ratio is increased from 0.407 value and 70 % higher than full glass/epoxy composite.