Effect of glass powder added grout for deep mixing of sand
Cam tozunun derin karıştırılmasına katılmasına etkisi
- Tez No: 456315
- Danışmanlar: Prof. Dr. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Derin karıştırma kolonu, zayıf veya problemli toprakları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan toprak geliştirme yöntemlerinden biridir taşıma kapasitesini arttırmak ve yerleşimi azaltmak için kullanabilir. Karışık sütunlar oluşturarak uygulandı içerir Toprak ve Portland çimentosu veya limonun özel makinelerle yerinde karıştırılmasını. Bu çalışmanın amacı çimento tüketimini azaltmak için atık cam tozu Portland çimento ile değiştirilme olasılığını tahmin etmektir, kumlu zeminin stabilizasyonu için derin karıştırma yöntemini kullanarak. Öğütülmüş cam sodadan ince bir toza kadar silika içeriğinden dolayı bazı puzolanik özellikler gösterilmektedir. Farklı oranlarda (% 0,% 3,% 6 ve 9%kuru ağırlık ile) çimento ile değiştirilen cam tozunun etkisini araştırmak için üç laboratuvar testi gerçekleştirildi (Vicat, serbest basınç (UCS), ultrasonik hız (UPV)) incelenmiştir (% 4 ve% 8 ve% 20) kil, farklı içeriği ile gevşek kum performanslarında derin karıştırma için deneysel olarak araştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, i) cam tozu, ayar süresini hızlandıramıyor, ii) birim hacim ağırlık, cam tozu, kil içeriği ve sertleşme süresi ile önemli ölçüde değişmez, iii) serbest basınçnin en iyi değeri 28 günlük kürlenme süresinde elde edilebilir dolayı 20 % kil içeriği ve cam tozu 3% Kuma eklendi. iv) Elastik modül, toprak numunelerinin çoğunluğunda UCS değerleri ile (R ≥ 83) iyi ilişkilidir ve v) en iyi UPV, cam tozunun% 3'üne yüklenmesinden dolayı 28 günlük bekleme süresinde elde edilebilir % 4 kil kum içeriği.
Özet (Çeviri)
The deep mixing column is one of the soil improvement methods that is extensively used to improve the weak or problematic soils in order to increase the bearing capacity and reduce the settlement applied by creating mixed columns which include in-situ mixing of soil and Portland cement or lime with special machines. The goal of this study was to estimate the possibility of replacing waste glass soda powder with Portland cement in the binder for stabilization of sandy soil using the deep mixing method in order to reduce the consumption of cement. The grounded waste glass soda to a fine powder shows some pozzolanic properties due to the silica content. Three laboratory tests were carried out (Vicat test, unconfined compressive test and Ultrasonic pulse velocity) in order to investigate the effect of the glass powder that replaced with cement in the binder at different proportions (0%, 3%, 6%, 9% by dry weight) has been experimentally investigated for the deep mixing on the performances of loose sand with various clay contents (4%, 8%, 20% by dry weight). It is found from the testing results that i) the glass powder is not able to accelerate the setting time of grout, ii) the bulk density does not significantly change with the glass powder, clay content and curing time, iii) The best value of UCS can be obtained at the 28-days curing time due to the addition 3% of glass powder at the 20% clay content of sand, iv) the elastic modulus correlates well with the UCS values (R ≥ 83) at the majority of soilcrete samples and v) the best UPV can be obtained at the 28-days curing time due to the addition 3%of glass powder at the 4% clay content of sand.