The Applications of lie algebra to the spatial motions
Uzaysal harekete lie cebrinin uygulamaları
  1. Tez No: 45633
  2. Yazar: BEDİA AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
öz R3 Öklid uzayında yönlendirilmiş doğrular, D-* dual uzayındaki dual birim kürenin noktalarına birebir karşılık gelir. Lie cebri ve modül dual sayılar halkası üzerinde dual değerli iç çarpım oluştururlar. Hareket için genel Lie teorisinin Campbell-Hausdorf formülünü kullanırız. Bu formül ardışık hareketler için kullandır. Bu çalışmada dual küre üzerindeki bir noktanın hareketi Olinde-Rodrigues formülü ile verilmiştir. Bu hareketin sonsuz küçük hareketi de gözönünde bulundurulmuş, ayrıca hızın yüksek mertebeden ivmeleri He parantezi cinsinden ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The oriented lines in Euclidean space ( R^ ) are in one-to-one correspondence with the points of the dual unit sphere in dual space ( D3 ). Lie Algebra and module over the dual number ring endowed with a dual valued inner product. We use the Campbell-Hausdorf formula of Lie's general theory. The Campbell-Hausdorf formula is used for the consecutive motion. In this work, the motion of a point on dual sphere is given by Olinde-Rodrigues formula and also infinitesimal motion of this motion and high degree of acceleration of velocity are calculated. Moreover it is defined with respect to lie bracket.