Qos constrained semi-persistent scheduling of machine type communications in cellular networks
Hücresel ağlarda servis kalitesi kısıtları altında yarı kalıcı çizelgeleme
  1. Tez No: 456339
  2. Yazar: RECEP GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ÇÖLERİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Makineler arası iletişimin hücresel ağlarda hızlı bir şekilde büyümesi, kısıtlı spektrum kaynaklarıyla bu makinelerin servis kalitesinin sağlanmasını önemli ölçüde zorlaştırmaktadır. Bu tezde, makineler arası iletişimin bağlanma ve çizelgeleme ek yükünün azaltılması amacıyla, makinelerin veri iletiminin periyodikliğini kullanarak, yarı kalıcı çizelgeleme için bir eniyileme çerçevesi önerilmiştir. Yarı kalıcı çizelgeleme, makinelerin ağa bağlanması ve çizelgelenmesi için gereken işaretleşme ek yükünün azaltılmasını sağlar. Eniyileme problemi, frekans kaynaklarının ağa yeni katılan makineler arası iletişim cihazları ve insandan insana iletişim cihazları arasında adil tahsis edilmesi için, makinelerin kullandığı frekans band sayısını minimize etmeyi amaçlar. Eniyileme probleminin kısıtlamaları makine arası iletişim cihazlarının periyodiklik ve zamanda sapma gereksinimlerinden oluşmaktadır. Problemin NP-Zor olduğu kanıtlanmıştır. Öncelikle, problemin en iyi çözümünü elde eden budamaya dayalı akıllı bir sayım metodu önerilmiştir. Daha sonra problemi çok terimli zamanda yaklaşık olarak çözen sezgisel bir algoritma önerilmiştir. Makinelerin zamanda sapma toleranslarının periyotlarına eşit olduğu durumda, önerilen sezgisel algoritmanın en iyi çözüme asimptotik yaklaşım oranının 2.33 olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, ağa yeni katılan makinelerin çizelgelerinin dinamik olarak yönetilmesi için bir çağrı kabul denetimi mekanizması önerilmiştir. Tezde önerilen algoritmaların, daha önce ileri sürülen algoritmalara kıyasla, frekans bandını daha verimli kullandığı ve makinelerin servis kalitesi gerekliliklerini sağladığı kapsamlı simülasyonlarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dramatic growth of machine-to-machine (M2M) communication in cellular networks brings the challenge of satisfying the Quality of Service (QoS) requirements of a large number of machine-type communication (MTC) devices with limited radio resources. In this thesis, an optimization framework for semi-persistent scheduling of M2M transmissions based on the exploitation of the periodicity of their transmissions with the goal of reducing the overhead of connection and scheduling is proposed. Semi-persistent scheduling allows decreasing the overhead of the signaling required for connection initiation and scheduling.The goal of the optimization problem is to minimize the number of frequency bands used by MTC devices to allow fair resource allocation of newly joining machines and human-to-human communications. The constraints of the problem are jitter and periodicity requirements of MTC devices. The optimization problem is proved to be NP-hard. We first propose an efficient fathoming-based smart enumeration algorithm to find the optimal solution. Then, we propose a polynomial-time heuristic algorithm employing a fixed priority assignment according to QoS characteristics of devices. We prove that this heuristic algorithm provide an asymptotic approximation ratio of 2.33 to the optimal solution for the case where the jitter tolerance of devices are equal to their periods. We also propose a call admission control scheme to dynamically manage the scheduling of newly joining devices. Through extensive simulations, we demonstrate that the proposed algorithm performs better than the existing algorithms by providing a greater efficiency in frequency band usage and satisfying QoS requirements of MTC devices.