On smartphone latent ear marks
Akıllı telefonlardaki görünmez kulak izi
  1. Tez No: 456355
  2. Yazar: ELİF ÖZCAN SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kulak biyometrisi on yılı aşkın bir süredir dikkatleri çekiyor [3].Literaturde Kulak biyometrisi ile ilgili birçok çalışma vardır. Kulak adli bilimler alanında uzun yıllar kimlik tanımlama için kullanlmıştır. Olay yeri incelemelerinde geçerli parmak izinin olmadığı durumlarda kulak izleri kimlik tespiti ve delil için sıklıkla kullanılır [51, 52]. Kulak biyometrisi tanımlama teknolojisi, biyometri tanımlama alanında yeni bir konudur. Bu tezde SIFT algoritmasına dayanan bir kulak biyometrisi tanımlama sistemi sunulmuştur. SIFT algoritmasında kulak izlerinden çıkarılan özellikler, oluşturulan benzersiz şablonla birlikte hesaplanır. Bu şablon nesneye ait özellikler içerir. Elde edilen sonuçlar, önerilen sistemin doğru tanımlama oranını %99,72'ye yükselttiğini göstermektedir. Yakın gelecekte, kulak izlerine ait bu çalışmalar başka çalışmalar için yol gösterici olacaktır. Herkesin kullanımına açık hazır kulak fotoğrafları içeren veritabanı mevcuttur, ancak kulak izleri içeren hazır veritabanı bulunmamaktadır. Bu yüzden SIFT algoritması, oluşturulan kulak izi veritabanında test edilmiştir. Kulak izi fotoğrafı veritabanı 912 foto ğraftan oluşur. Her kulak için 4 ayrı fotoğraf üç ayrı oturumda, dört farklı markaya ait telefonla alınmıştır. Birinci ve ikinci oturumda 800 örnek, üçüncüsünde 112 örnek toplanmıştır. Bu veritabanındaki fotoğraflar, 29 kadn ve 21 erkek olmak üzere toplam 50 kişiye ait fotoğrafları içermektedir. Deney sonuçları, akıllı telefondaki gizli kulak izlerinin biyometrik tanımlama için kullanlabileceğini göstermektedir. Akıllı telefonların üzerindeki gizli kulak izleri iyi bir aydnlatma ile görünür hale gelmektedir. Böylece, akıllı telefon yüzeyindeki parmak izi doğrulamasına benzer şekilde kulak izi doğrulaması da yaplabilir. Kulak izi doğrulama başarı oranı akıllı telefonlardaki markalara göre değişmektedir. Çünkü akıllı telefonlarda kullanılan metaryaller birbirinden farklıdır. Aynı marka akıllı telefonda kulak izi doğrulama başarı oranı farklıdır çünkü birisinde ekran koruyucusu vardır, diğerinde yoktur. Elde edilen sonuçlarda ekran koruyuculu iPhone 6 marka akıllı telefonun %99,94 başarı oranıyla en yüksek kulak izi doğrulama başarısına sahiptir. Gelecekte bu çalışmanın geliştirilmesi için kulak izi alınan birey sayısı artırılabilir. Farklı coğrafyalardaki insanlar, genetik faktörlerin kulak izleri üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanlabilir. Kulak izi alma periyotlar daha uzun olduğunda kulaktaki değişimler daha net görülebilir.
Özet (Çeviri)
Ear biometric gets attention for more than ten years [3]. There are several studies in the literature. They show that the earmarks are different for every person and comparatively invariant throughout in perpetuity. The earmark has been using in forensic sciences for person recognition for many years. Throughout place of murder inquiries, earmarks are used to find the criminal. At the present times, earmarks are called evidence for the crime scene [51, 52]. Ear biometric recognition technology is recently used for earmark recognition. In this thesis, SIFT algorithm is used in the system of the earmark recognition. The acquired data showed that the success rate of the earmark recognition system is 99.72%. Results of this study can be used as a resource for future works. Many ear image databases are available online. So, they are accessible to researchers. On the other hand, there is not any earmark image database available. SIFT algorithm was tested using the earmark image database that created by the researcher. The database includes 912 images belong to 50 individuals who are 29 women and 21 men. For each ear, four images were captured in three sessions by four different smartphones. 800 samples were collected in the first two sessions and 112 samples in the third one. The experimental results stated that latent earmarks on the smartphone can be used for biometric recognition. Latent earmarks on the smartphone are becoming visible under good lighting. So, that earmark verification can be performed like fingerprint verification on the smartphone. The success rate of earmark verification varies by different smartphone brands. It is because the materials used on smartphones'screens are different from each other. Also, success rates of earmark verification of a smartphone depend on whether the smartphone has the screen protector or not. The obtained results showed that the iPhone 6 with screen protector has the highest success rate with 99.94% among other smartphones. In future, increasing the number of people can enhance this study. People from different geographies can be used to investigate the effect of genetic factors on ears. The changes can be observed more clearly when the ear recording periods are longer.