Certain chemical, physical and microbiological criteria of ultrasonicated and probiotic added wheatgrass juice
Ultrasonikasyon uygulanmış ve probiyotik eklenmiş buğday çimi suyunun belirli kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik ölçütleri
- Tez No: 456356
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN YURDUGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Buğday çimi (Triticum aestivum) gelişmekte olan ülkelerde önemli bir enerji ve mikro besin kaynağıdır. Ancak, buğday çimi suyu çeşitli mikroorganizmalara sahip olabilir ve insanlarda önemli problemlere sebep olabilir. Buğday çimini biçmeden önce toprakla temasına bağlı olarak buğday çimi suyunda karşılaşılabilecek olan Salmonella spp. gibi patojenler çim suyunun tüketilmesiyle gıda zehirlenmesine neden olurlar. Şimdilerde bu enfeksiyonlarla etkin mücadele edebilmek için ısıl olmayan teknolojiler gıda endüstrisinde büyük önem kazanmıştır. Ultrasonikasyon buğday çimi suyunda bulunan antioksidan gibi sağlığa yararlı maddelerin yıkımına veya kısmi kaybına sebep olmamasıyla birlikte bu teknolojilere alternatif bir yoldur. Bu çalışmada, patojenik türleri inaktive edebilmek için yalnızca ultrasonikasyon, buğday çimi suyunu özel fonksiyonel gıda olarak geliştirebilmek için yalnızca probiyotikler (Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus reuteri) kullanılmıştır. Ayrıca probiyotik ve ultrasonikasyon bileşimi de incelenmiştir. Ultrasonikasyonun 24 kHz frekanstaki 90 dB'lik genliği ve probiyotiğin (Lactobacillus acidophilus) 1 mL dozunun bileşiminin, kontrole göre fiziksel ve kimyasal özelliklerini bozmadan toplam mezofilik aerobik bakteriler ve yukarıda sözü geçen patojenler üzerinde en etkili inhibisyona yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Wheatgrass (Triticum aestivum) is an important source of energy and micronutrients in the developing world. However, wheatgrass juice can have a variety of microorganisms and can cause important problems in human beings. Pathogens such as Salmonella spp. which may be encountered in wheatgrass juice due to the soil contact of wheatgrass before harvesting induce food poisoning owing to the consumption. Nowadays, in order to combat these infections effectively, non-thermal technologies have gained great importance in food industry. Ultrasonication is an alternative way for these technologies without destruction or partial loss of health promoting substances present in wheatgrass juice such as antioxidants etc. In this study, sole ultrasonication for inactivating these pathogenic species, sole probiotics (Lactobacillus acidophilus and Lactobacillus reuteri) for promoting the wheatgrass juice for being an extraordinary functional food was used. The combination of probiotics and ultrasonication was also studied. The combination of 90 dB amplitude at 24 kHz frequency of ultrasound and 1 mL L.acidophilus resulted the most effective inhibition to total mesophilic aerobic bacteria and pathogens mentioned above, as per to the control, without disrupting the main chemical and physical properties of the wheatgrass juices.