Bazı yerel ve yabancı fasulye genotiplerinin IPBS retrotransposonlar kullanılarak genetik çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of genetic diversity of some local and exotic common bean genotypes using IPBS retrotransposons
  1. Tez No: 456365
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHEEM SHAHZAD BALOCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada 79 adet yerel fasulye genotipi, 5 adet ticari çeşit ve 12 adet USDA tarafından temin edilen fasulye genotipi olmak üzere toplamda 96 fasulye genotipi İPBS retrotranspozon moleküler markör kullanarak genetik çeşitlilik araştırılmıştır. Bu çalışmada primerler polimorfizm oranını bakımından incelendiğinde, polimorfizm oranının %33,3 ile %90 arasında değiştiği en düşük polimorfizm oranının %33,3 ile iPBS 2381 iPBS retrotranzpozonlar primerinden, en yüksek ise %90 ile iPBS 2075 iPBS retrotranzpozonlar primerinden elde edilmiştir. Polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değerleri dikkate alındığında en düşük polimorfizm değerleri 0,65 ile iPBS 2075 primerinde, en yüksek polimorfizm değeri ise 0,93 ile iPBS 2381 primerinde saptanırken, bunu takiben yüksek değerler ise, iPBS 2382, iPBS 2373 primerleri için sırasıyla 0,90 ve 0,88 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ıslah programında genetik olarak uzak ebeveynler seçmek için önemli bilgi içermektedir. Bu bilgiler ıslah programı için ilk adımı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, total 96 bean genotypes including 79 common bean Landraces, 5 commercial cultivars and 12 bean genotypes provided by USDA, were used as plant material for genetic diversity assessment using iPBS retrotransposon molecular marker. In this study, when primers are examined in terms of polymorphism percentage, it was revealed that the proportions of polymorphism changes from 33,3% to 90% and the lowest polymorphism (33,3%) was found in iPBS retrotransposons '2381'primers while the highest polymorphism (90%) was seen in iPBS retrotransposons '2075' primers. When the Polymorphism Information Content (PIC) values are taken into account, the lowest polymorphism value was 0,65 in 2075 iPBS primer while the highest polymorphism of 0,93 was observed in iPBS 2381 primer followed by 0,90 and 0,88 for iPBS 2382 and iPBS 2373 primers respectively. This study includes important data to select genetically different parents in cultivation program. These data forms the first step for cultivation.