Hatay ili soğan (Allium cepa L. ) yetiştirme alanlarında bulunan zararlı türler ve yayılış alanlarının belirlenmesi
Determination of pest species and their distribution areas in onion (Allium cepa L.) cultivation areas in Hatay
  1. Tez No: 599930
  2. Yazar: MEHMET FATİH BAYANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, Hatay ilinde yetiştirilen soğanlarda görülen zararlı türlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2017-2018 yıllarında Reyhanlı'da 30, Kumlu' da 12, Altınözü'nde 5, Yayladağı'nda 7 ve Samandağ' da 4 olmak üzere toplam 58 tarlada gözlem yapılmıştır. Gözlemler ürün ekiminden ürün hasadına kadar olan zaman periyodunda yapılmıştır. Çalışmada zararlı olarak Delia sp. (Diptera: Anthomyiidae) ve tütün tripsi Thrips tabaci Lindeman (Thysanoptera: Thripidae) türleri tespit edilmiştir. İki zararlı türü de çalışılan bölgedeki tüm ilçelerde tespit edilmiş olup en fazla yoğunluk Kumlu ilçesinde, en az yoğunluk ise Samandağ ilçesinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the pest species in onion cultivated areas of Hatay province. For this purpose, total of 58 different onion cultivated fields were observed in 2017-2018. The observed field were consisted of Reyhanlı (30), Kumlu (12), Altınözü (5), Yayladağı (7) and Samandağ (4) districts. The observations were conducted from the crop planting to the harvest time. In the study, Delia sp. (Diptera: Anthomyiidae) and Thrips tabaci Lindeman (Thysanoptera: Thripidae) pest species were identified. With being the highest density in Kumlu and the lowest density in Samandağ, the both pests were observed in all fields of region studied.