Adana ili Karataş ilçesi köylerindeki çiftçilerin sosyo-ekonomik yapısı ve buğday yetiştiriciliğinde karşılaştıkları sorunların tespiti
Determination of socio-economic situation and problems encountered on wheat cultivation of growers in the villages of Adana province Karataş district
  1. Tez No: 456385
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Adana ili Karataş ilçesindeki çiftçilerin sosyo ekonomik yapısı ve buğday yetiştiriciliğinde karşılaştıkları sorunların tespiti amacı ile yapılmıştır.Adana ili Karataş ilçesine bağlı 10 köyde buğday yetiştiriciliği yapan çiftçilerle yüz yüze görüşme yöntemi ile anket yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada, Adana ili Karataş ilçesindeki çiftçilerin sosyo-ekonomik yapısı bazı konularda birbirinden farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Adana ili Karataş ilçesine bağlı köylerde çoğunlukla yağmurlama sulama uygulamasının yapıldığı görülmüştür. Çalışmanın yapıldığı köylerde yetiştiricilik açısından çok önemli sorunların yaşanmadığı belirlenmiştir. Ancak hastalık ve zararlıların kontrolü ve kimyasal ilaç kullanımı en önemli sorunlardan birisi olarak görülmüştür. Kimyasal ilaçlar ve gübreler bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Çiftçilerimizin, kooperatiflere üye olduğu ve pazarlamada çok önemli sıkıntıların olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate socio-economic situation and problem encountered of wheat growing in Karataş district of Adana. The survey was conducted with wheat growers in 10 villages in the district by face to face interviewing method. In the study, it was determined that there were differences in some matters of Adana province between the socio-economic situation of farmers in Karataş. It was seen that drip irrigation was mainly practiced in the region. It can also be said that growers in working area have not much important problems as regarded to cultivation. However, pesticide usage, pest and disease control were seen as one of the important problems of wheat producers. Another important result of the study is careless use of fertilizer and pesticide. It was also determined that the wheat growers did not make crop insurance, they weren't a member of any association and union and they have not significant problems in marketing.