Özel ortaöğretim öğretmenlerinin tutumları ve bu tutumları etkileyen etmenler
- Tez No: 4564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ACAR(VOLTAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Eu ar aştırmada, özel ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin tutumları ve bu tutumları etkileyebilecekleri düşünülen cins iye t, yaş, medeni durum, verilen ders gibi fak törler arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, 1987-1988 öğretim yılında Ankara il merke zindeki 11 özel ortaöğretim okulunda görev yapan 730 öğret menden tabakalı tesadüfi örneklem metodu ile seçilen 194 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Öğretmenlerin tutumları araştırmacı tarafından ge liştirilen 50 maddelik Öğretmen Tutum Envanteri ile değer lendirilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizi ve t-tes- ti gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Özel ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun (%96) tutumlarının demokratik oldu ğu, cins iye t, medeni durum ve verilen ders değişkenlerinin tutumları herhangi bir yönde önemli bir şekilde etkileme diği saptanmıştır. Yaş değişkeni ile ilgili istatistiksel analizler, 41 ve yukarı yaş gruplarındaki öğretmenlerin tu tumlarının daha aşağı yaş gruplarındaki öğretmenlerin tu tumlarından daha demoxratik olduğunu göstermiştir. Ortaokul düzeyinde ders veren öğretmenlerin tutumlarının, Üs e düze yinde ders veren öğretmenlerin tutumlarından daha demokra tik olduğu da önemli bir bulgu olarak ortaya çıicmıştır.A- raştırmada çeşitli değişkenlere göre elde edilen tüm bul gular birlikte değerlendirildiğinde örnekleme giren öğret menler içinde, ortaokullarda sosyal dersleri veren 41 ve yukarı yaş grubundaki evli erke* öğretmenlerin en demokra tik tutumlara sahip öğretmenler oldukları görülmüştür. Bulgulara dayalı olarak yorumlar yapılıp, öner iler sunulmuştur. Sonuç olarak, demokratik tutumlara sahip öğretmenle rin hem öğrencilerin psiKo-sosyal gelişimleri ile yakından ilgilenecekler i, sorunlarında onlara rehberlik edebilecek- ıııler i, hem de oxullardaki rehberlik hizmetlerinin gelişimi ve etkinliğine olumlu katkılarda bulunacakları belirtilmiş tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, attitudes of the teachers working in private secondary schools and lycees in Ankara, and the effects of variables such as sex, age, marital status and the type of the course on to the attitudes were searched. The sample included 194 teachers selected from to tally 730 teachers working in the private schools by the method of stratified random sampling. In the investigation of the teachers' attitudes, an 50 item Teacher's Attitude Inventory which was designed by the researcher was used. Comparisons were made with the help of statistical methods such as ANOVA and -t- 1 est at the 0.05 level of significance. Findings showed that the attitudes of 96 percent of the teachers were democratic. Variables such as sex marital status and the type of the course didn't have any significant effect on the attitudes. However, statistical analysis related to the age variable showed that attitudes of the teachers who were in the age group of 41 and over were more democratic than the other age groups. The teachers working in secondary schools, teaching social courses, male, married and in the age group of 41 and over had the most democratic attitudes. As a conclusion it can be pointed out that the teachers who have democratic attitudes would satisfy some of the functions of the Guidance and Counseling Services of the schools, at the same time, democratic teachers would be able to refer the students who have problems.