Lise ekoloji konularının disiplinler arası öğrenci merkezli öğretiminin başarıdaki rolü
The Role of student centered interdisciplinary ecology teaching on secondary school student success
  1. Tez No: 126560
  2. Yazar: SELİME ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Lise Ekoloji Konularının Disiplinler Arası Öğrenci Merkezli Öğretiminin Başarıdaki Rolü Günümüzde sürdürülebilir kalkınma ve yaşanabilir bir çevreye sahip olmak için çevre eğitiminin önemi, tüm ülkeler tarafından anlaşılmıştır. Çevre eğitiminin bir parçası olan ekoloji eğitiminde kullanılan öğretim programı, öğretim yöntemleri ve öğretmen yeterliliği öğrenci başarısını etkileyen üç önemli etmendir. Öğrencilerin ekolojik kavramları öğrenmesinde, disiplinler arası yaklaşım ile öğrenci merkezli yürütülen ekoloji öğretimi, öğretmen merkezli ekoloji öğretiminden daha fazla kavramsal öğrenmeye neden olmaktadır. Bu çalışma, Lise Biyoloji programında bulunan ekoloji ünitesinin disiplinler arası destekli öğrenci merkezli öğretilmesinin öğrenci başarısını artıracağını göstermek amacı ile yapılmıştır. Ayrıca bu tarz ekoloji öğretiminin devlet okullarında uygulanabilirliğini saptamak amacı ile öğretmen görüşleri bir sormaca ile alınmıştır. Çalışma İstanbul ilinde bir özel lisede öğrenci merkezli ekoloji öğretiminin yapıldığı 20 öğrencilik deney grubu ve öğretmen merkezli ekoloji öğretiminin yapıldığı 20 kişilik kontrol grubu öğrencileri ile yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ekoloji bilgileri ön bilgi testi, ara sınav ve son bilgi testleri ile ve çevre tutumları ön tutum testi ve son tutum testi ile ölçülerek istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Disiplinler arası öğrenci merkezli ekoloji öğretimin liselerde uygulanabilirliğini saptamak için 20 sorudan oluşan bir sormaca İstanbul ilinde bulunan 95 biyoloji öğretmeni tarafından cevaplanmıştır. Öğrencilere verilen bilgi testi sonuçları, öğrencilerde disiplinler arası öğrenci merkezli ekoloji öğretiminin öğretmen merkezli ekoloji öğretiminden daha başarılı olduğunu, bu öğrencilerde kavramsalöğrenmenin gerçekleştiğini göstermiştir. Kısa süreli öğrenci merkezli ekoloji öğretiminin öğrencilerde çevre tutumunda bir değişikliğe neden olmadığı anlaşılmıştır. Öğretmenlere uygulanan sormacanın sonuçları, disiplinler arası öğrenci merkezli ekoloji öğretiminin bu günkü durumda uygulanamayacağını ve öğretmenlerin ekoloji alan bilgisi ve aktif öğrenme yöntemleri ile ilgili hizmet içi eğitime ihtiyaçları olduğunu göstermektedir. Ekim 2002 Tezi Hazırlayan Selime Çimen 3 a ' 1 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of Student Centered Interdisciplinary Ecology Teaching on Secondary School Student Success. Today, the importance of environmental education to maintain a livible environment and sustainable development is understood by all countries. Environmental education curriculum, teaching methods and subject knowledge of teachers are the three important factors that affect ecology education as a part of environmental education. Student centered ecology education with an interdisciplinary approach leads to more conceptual learning rather than teacher centered ecology education in students. The aim of this research is to show how an interdisciplinary student centered ecology teaching increases student success. In addition to that, a teacher survey is carried out to understand if student centered ecology education is applicable in state schools and private schools. This research was carried out in a private high school in Istanbul city limit with an experimental group of 20 students that have learned ecology by student-centered teaching and a control group of 20 students that have learned ecology by teacher-centered teaching strategies. Ecology knowledge of the experimental group and the control group students were measured by a pre-ecology test, a written midterm exam and a post-ecology test. The environmental attitude of the experimental group students and the control group students were also measured by a pre-test and a post-test. The results of ecology pre, midterm and post tests and environmental attitude tests were analysed by statistical methods. A questionnaire for 20 questions was also given to 95 biology teachers to determine if student-centered ecology education is applicable in their teaching stuations. vnThe results of the students' knowledge tests show that interdisiplinary student-centered ecology teaching leads to more conceptual learning than teacher- centered ecology teaching. It is also understood that, short term student centered ecology education does not change the environmental attitude of students. The results of the teacher survey show that interdisciplinary student centered ecology education can not be carried out under the existing conditions of state schools. The results also show that teachers need in service training to improve their subject knowledge and to learn active learning strategies. October 2002 Student Name Selime Çimen vııı