Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin halk şiiri özelinde tür ve şekil konusundaki yeterliklerinin incelenmesi
Examination of Turkish language and literature teachers' competencies about genre and form on folk poetry
- Tez No: 608991
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşamı boyunca bireyler planlı, plansız birçok bilgi öğrenirler ve davranış edinirler. Eğitim bu bilgi ve davranışların istendik yönde olmasını sağlar. Eğitim ve edebiyatın uğraş alanı insandır. Eğitim ve edebiyat geçmişle gelecek arasında bir köprü görevi yapmaktadır. Dil ve edebiyat eğitimi özel ve resmi bütün okullarda Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri tarafından metinler aracılığıyla verilmektedir. Bu çalışmada halk şiiri özelinde tür ve şekil konusunda öğretmen yeterliği değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin halk şiirine ve halk edebiyatına karşı tutumları incelenmiştir. Ankara ili merkez ilçe Keçiören'deki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel olmayan ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin halk şiiri özelinde tür ve şekil konusundaki yeterlikleri ve halk şiiriyle halk edebiyatına karşı tutumları değerlendirilmiştir. Araştırmaya Ankara ili merkez ilçe Keçiören'de görev yapan 177 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin bilgi düzeyleri ile tutumlarını incelemek için nicel veri kaynakları kullanılmıştır. Öğretmenlere bilgi testi ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlerin halk şiiri özelinde tür ve şekil konusundaki başarı düzeyleri düşüktür(47,36). Normal tutuma sahip öğretmenler çoğunluktadır(139). Öğretmenlerin halk şiiri ile halk edebiyatına karşı olumsuz bir tutumları yoktur. Öğretmenlerin bilgi düzeyleri ile tutumlarını etkileyen herhangi bir faktör yoktur. Bilgi düzeyi ile tutum arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Bilgi düzeyi ile tutum birbirini olumlu veya olumsuz etkilememektedir. Öğretmenlerin bilgi testine verdikleri cevaplar dikkat çekicidir. Öğretmen bilgi testi sorularına verilen cevaplarda (soru 2,3,4) öğretmenin ezberlemiş ya da öğrenmiş olduğu bilgi soruda istenilenin önüne geçmiştir. Öğretmenler test esnasında verilmeyen ögelere göre doğru olmayan cevaplar vermişlerdir. Bilgi testine verdikleri cevaplarda (soru 15,16,17) testin genelinde verilen ipuçlarından faydalanmamışlardır. Öğretmenler kendilerinde var olan bilgiyi soruları çözerken kullanmamışlardır.
Özet (Çeviri)
Individuals learn various planned and unplanned information and acquire behavior throught their life. Education ensures that this knowledge and behavior are in the desired direction. Interest field of education and literature is human. Education and literature serve as a bridge between past and future. Language and literature education is carried out through texts by Turkish language and literature teachers in all private and public schools. In this study, teacher competence has been evaluated in terms of folk poetry type and form. Teachers' attitudes towards Folk Poetry and Folk Literature have been examined. The competence of Turkish language and literature teachers on the type and form of Folk Poetry and their attitudes towards Folk Literature with folk poetry who work in non-private secondary schools in the central district Keçiören in Ankara affiliated to the Ministry of National Education have been evaluated. 177 teachers working in Ankara central district Keçiören participated in the study. Quantitative data sources have been used to examine teachers' knowledge levels and attitudes. Knowledge test and attitude scale have been carried out to the teachers. The success in folk poetry type and form of teachers' level is low (47,36). There are no teachers with negative attitudes among teachers. Teachers who have normal attitudes are the majority (139). Teachers do not have a negative attitude towards Folk Poetry and Folk Literature. There are no factors affecting teachers' knowledge level and attitudes. There is no significant relationship between knowledge level and attitude. Knowledge level and attitude do not affect each other positively or negatively. The answers of teachers to the knowledge test are remarkable. In the answers given to the teacher knowledge test questions (question 2, 3, 4), either memorized or learned knowledge has been put front the question by the teacher. The teachers have given incorrect answers to the items that were not given before during the test. They have not taken advantage of the clues given throughout the test in their answers to the knowledge test (question 15, 16, 17). Teachers who have the available information have not carried out to the question.