Doğu Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişen Salvia forskahlei L. ve Salvia glutinosa L. türlerinin uçucu yağ oranları ve uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of essential oil ratio and essential oil components of Salvia forskahlei L. and Salvia glutinosa L. naturally grown in the Eastern Black Sea region
- Tez No: 456402
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişen adaçayı türlerinden Salvia glutinosa L. ve Salvia forskahlei L. türlerinin farklı lokasyonlardaki uçucu yağ oranları ve uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2015 yılında, Doğu Karadeniz Bölgesinin özellikle Rize, Trabzon ve Artvin illerinin farklı lokasyonlarından toplanan Salvia glutinosa L. ve Salvia forskahlei L. türlerinin uçucu yağları çıkartılarak bileşenleri belirlenmiştir. Her iki türde de ana bileşenler Caryophyllene oxide ve Germacrene–D olarak belirlenmiştir. En yüksek Caryophyllene oxide oranı % 22.91 ve Germacren-D oranı % 20.61 ile Sümela (Trabzon) lokasyonundan toplanan bikilerden elde edilmiştir. Salvia forskahlei L. türünde Caryophyllene oxide içeriği açısından en yüksek olan bitkiler Boğaziçi köyü (Rize) lokasyonundan % 46.5 ile elde edilirken, Germacrene–D içeriği en yüksek olan bitkiler % 22.73 ile Sümela (Trabzon) lokasyonundan ve % 21.97 ile Hemşin (Rize) lokasyonundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the essential oil content and essential oil components of Salvia glutinosa L. and Salvia forskahlei L. naturally grown sage species in Eastern Black Sea Region. In the study, essential oils of Salvia glutinosa L. and Salvia forskahlei L. sage species collected from different locations of Eastern Black Sea Region especially Rize, Trabzon and Artvin were extracted and their constituents were determined in the year of 2015. Caryophyllene oxide and Germacrene-D were identified as main constituents for both species. The highest Caryophyllene oxide ratio with 22.91% and the Germacrene-D ratio with 20.61% were obtained from the plants collected from Sumela (Trabzon) location. In Salvia forskahlei L. species, the plants with the highest content of Caryophyllene oxide with 46.5% were obtained from the plant collected from Boğaziçi village (Rize) while the highest contents of Germacrene-D were identified from the plants collected from Sümela (Trabzon) with 22.73% and Hemşin (Rize) with 21.97%.