Muğla ilinde ruminant hayvancılığın mevcut durumu, bazı verim ve yapısal özellikleri
Current status, some yield and structural properties of ruminant livestock in Muğla
- Tez No: 456401
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma Muğla ili genelinde koyun, keçi ve süt sığırı yetiştiriciliğinin mevcut yapısının ve sorunlarının tespiti ile çözüm önerileri geliştirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada her bir tür için bütün ilçeleri kapsayacak şekilde 50'şer adet anket yapılmıştır. Anketler SPSS paket programı ile değerlendirilmiş ve frekans tabloları oluşturulmuştur. Bu sonuçlara göre bölgede hayvancılığın genellikle orta yaş ve üzeri bireyler tarafından yapıldığı ve yetiştiricilerin eğitim seviyelerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Muğla ili ve ilçelerinde genellikle koyun yetiştiriciliğinde en fazla Merinos ve Sakız ırkları ile melezlerinin, keçi yetiştiriciliğinde Kıl keçilerin, süt sığırı yetiştiriciliğinde Holstein, Brown Swiss ve Simmental ırklarının tercih edildiği görülmektedir. Koyun ve keçi yetiştiricileri mera ve ek yemleme, süt sığırı işletmelerinde ise entansif üretim tercih edilmektedir. Yetiştiriciler ürün pazarlama, meraların yetersizliği, hayvan sağlığı ve damızlık temininde sorunları olduğunu belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of identifying the current structure and problems of sheep, goat and dairy cattle breeding in Muğla province and developing solution suggestions. Fifty questionnaires with breeders were conducted for each species in all the districts of Muğla in the study. The questionnaires were evaluated by using SPSS package program and frequency tables were prepared. Animal husbandry in the region is usually performed by middle age and over individuals. The level of education of breeders is insufficient. At the end of the study, it is seen that sheep goat and dairy cattle breeders prefer Merinos and Chios sheep and different crossbreds, hair goats and Holstein, Brown Swiss and Simmental cattle. Sheep and goat breeders prefer grazing on the pasture and additional feeding in production. Intensive production is preferred in dairy cattle enterprises. The animal breeders state that there are some problems in product marketing, insufficient pasture, animal health and good quality breeding stock.