Pediyatrik hastalarda supraglottik hava yolu gerecinin yerleşiminin doğrulanmasında ultrasonografinin yeri
The role of ultrasonography in confirming supraglottic airway device placement in pediatric patients
  1. Tez No: 995675
  2. Yazar: BÜŞRA YAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Supraglott-k hava yolu gerec-n- yerleşt-rmek, endotrakeal tüp yerleşt-rmekten daha kolay olsa da yanlış yerleşt-rme olasılığı daha yüksekt-r. Hava yolu gerec-n-n yanlış konumlandırılması yeters-z vent-lasyona, hava yolu travmasına ve gastr-k -nsuflasyona yol açab-l-r. Yanlış yerleşt-rmeye bağlı gel-şen kompl-kasyonların önüne geçmek -ç-n, kullandığımız hava yolu gerec-n-n yerleş-m-n- hızlı b-r şek-lde değerlend-rmek gerek-r. Bu çalışmanın pr-mer amacı, ped-yatr-k hastalarda kl-n-k testlerle öngörülen -y-/kötü yerleş-m sonuçları -le ultrasonograf-k derecelend-rme arasındak- uyumu değerlend-rmekt-r. Sekonder amacı -se ultrasonograf- dereces- -le -nsp-ryum-eksp-ryum hac-mler arasındak- farkın t-dal volüme oranının yüzdes- (%DV/TV) arasındak- korelasyonu anal-z etmekt-r. Buna ek olarak -nsp-ratuar basınç, t-dal volüm, -nsp-ryum-eksp-ryum hac-mler arasındak- farkın t-dal volüme oranının yüzdes- (%DV/TV) değer-n-n zaman -ç-ndek- değ-ş-m-n-n değerlend-r-lmes- de amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Et-k kurul onayı ve b-lg-lend-r-lm-ş hasta onamı alındıktan sonra çalışmamıza elekt-f cerrah- uygulanacak ve genel anestez- planlanan, operasyon süres- 2 saat-n altında olan, 3-15 yaş arası ASA I-II f-z-k- statüdek- 54 hasta dah-l ed-ld-. Amel-yathane odasına alındıktan sonra hastalara elektrokard-yograf- (EKG), kalp atım hızı (KAH), non--nvaz-v arter basıncı (TA), per-fer-k oks-jen satürasyonu (SpO2) mon-tör-zasyonu sağlandı. Anestez- -ndüks-yonuna %8 sevofluran (Sevoflurane-Baxter %100®, Baxter Healthcare Corp., Guayama, Puerto R-co) ve 6 L/dk akımda %100 oks-jen -nhalasyonu -le başlandı. Yeterl- anestez- der-nl-ğ- sağlandıktan sonra per-fer-k venöz kanül yerleşt-r-ld-. Anestez- -ndüks-yonu 1 μg/kg fentan-l (Fentanyl-PF®, Aroma İlaç San. Ltd. Şt-., Tek-rdağ, Türk-ye) uygulanarak tamamlandı. Spontan solunumu baskılanan hastalar balon-maske -le vent-le ed-ld-. Baş ekstans-yona alınarak klas-k tekn-kle -k-nc- nes-l supraglott-k hava yolu gerec- olan ProSealTM LMA (Laryngeal Mask A-rway, Teleflex Med-cal) yerleşt-r-ld-. Hava yolu gerec- yerleşt-r-ld-kten sonra end-t-dal karbond-oks-t dalga formunun elde ed-lememes- veya manuel vent-lasyon sırasında yeterl- t-dal volüm sağlanamaması durumunda yerleşt-rme başarısız olarak kabul ed-ld-. Bu durumda supraglott-k hava yolu gerec- çıkarılarak yen-den yerleşt-r-ld-. İk-nc- denemede de başarısız yerleş-m olması hâl-nde, anestez-st-n kl-n-k kararına göre alternat-f güvenl- hava yolu yöntem- terc-h ed-ld-. Yerleşt-rme sırasında veya cerrah- süres-nce SpO2 <%90 olması durumunda hasta çalışma dışı bırakıldı. Hava yolu gerec-n-n 51 kaçıncı denemede başarılı olarak yerleşt-r-ld-ğ- kayded-ld-. Hastalara basınç kontrollü vent-lasyon (PCV) modunda mekan-k vent-lasyon uygulandı. İnsp-ryum basıncı 6-8ml/kg t-dal volüm sağlanacak şek-lde ayarlandı. Solunum sayısı EtCO2 30-35 mmHg olacak şek-lde ayarlandı. Hastaya göre ayarlanan -nsp-ryum basıncında b-lateral akc-ğer vent-lasyonu ve kaçak ses- olup olmadığı kayded-ld-. Bu kl-n-k değerlend-rmeler sonucu hava yolu gerec-n-n yerleş-m-“-y- yerleş-ml- /kötü yerleş-ml-”olarak kayded-ld-. Hastada yeterl- t-dal volüm oluşturan -nsp-ryum basıncında kaçak ses- olmaması ve b-lateral göğüs ekspans-yonunun s-metr-k olması -y- yerleş-m olarak kabul ed-ld-. Yeterl- t-dal volüm oluşturan -nsp-ryum basıncında kaçak ses- olması veya b-lateral göğüs ekspans-yonunun s-metr-k olmaması kötü yerleş-m olarak kabul ed-ld-. Kötü yerleş-m kr-terler-ne uyan hastaların -nsp-ryum-eksp-ryum hac-mler arasındak- farkın t-dal volüme oranı (DV/TV) %20'y- geçmed-ğ- takd-rde vent-lasyona devam ed-ld-, ek müdahale yapılmadı. DV/TV değer- %20'n-n üzer-nde olması hal-nde mevcut SGHG çıkartılarak hastalara yen-den yerleşt-r-ld- ya da entübe ed-ld- ve bu hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hava yolu gerec-n-n yerleş-m-n-n ardından hastanın vent-lasyon parametreler-n-n (-nsp-ratuar basınç, -nsp-ryum-eksp-ryum hac-mler arasındak- fark m-ktarı (DV) ve bu farkın t-dal volüme oranı (DV/TV), t-dal volüm, d-nam-k kompl-yans) vaka başlangıcındak-, 15.dak-kadak- ve vaka sonundak- değerler- kayded-ld-. Anestez- -dames- oks-jen-N2O karışımı (%40:60) ve sevofluran -le 1,3 MAK konsantrasyonda sürdürüldü. Cerrah- -ns-zyondan önce, hava yolu gerec-n-n yerleş-m- hava yolu yönet-m- konusunda deney-ml- aynı anestez-st tarafından ultrason (Esaote My Lab 6 US Floransa, İtalya) -le değerlend-r-ld-. Song ve ark.'nın tanımladığı USG derecelend-rme s-stem-ne göre üç düzlemde görüntü elde ed-ld-: (1)H-yo-d ve t-ro-d kem-kler- arasındak- transvers düzlemde (THT düzlem-) orta hattın her -k- yanında kaf gölges-n-n s-metr-/as-metr- dereces-; (2) lateral suprasternal çent-k sev-yes-ndek- transvers düzlemde (TLS düzlem-) kaf ucunun özofagusun üst ucundak- görünümü; (3) parasag-ttal düzlemde (PPL düzlem-) kaf kenarının ve kaf gölges-n-n görünümü kayded-ld-. THT düzlem-nde kaf gölgeler-n-n s-metr-k olmaması ve ş-şk-n, yay b-ç-m-nde kaf gölgeler- yer-ne düz kaf gölgeler-n-n olması durumunda 1'er puan; TLS düzlem-nde özofagus üst ucunun devamında kaf gölges-n-n olmaması ve katlanmış kaf gölges-n-n olması durumunda 1'er puan; PPL düzlem-nde kaf görüntüsünün an-den sonlanması, özofagus ve kafın b-rb-r-nden bağımsız görülmes- ve kaf kenarı düzens-z olması durumunda 1'er puan ver-ld-. Her b-r düzlem -ç-n elde ed-len puanların toplamı -le ultrason puanı hesaplandı. Ultrason puanı 0 olan yerleş-mler derece 1, ultrason puanı 1-2 olan yerleş-mler derece 2, ultrason puanı 3-4 olan yerleş-mler derece 3, ultrason puanı 5-6 olan yerleş-mler derece 4 olarak değerlend-r-ld-.3 52 Bulgular: USG'ye göre vakaların %42,6'sı (n=23) derece 1, %22,2's- (n=12) derece 2, %27,8'- (n=15) derece 3 ve %7,4'ü (n=4) derece 4 olarak sınıflandırılmıştır. Gaz kaçağı %16,7 oranında (n=9) saptanmış olup olguların çoğunda (%85,2; n=45) gaz kaçağı -zlenmem-şt-r. SGHG yerleşt-rme denemes-n-n %90,7's- (n=49) -lk g-r-ş-mde başarılı olurken, %9,3'ünde (n=5) -k-nc- denemeye -ht-yaç duyulmuştur. Kl-n-k değerlend-rme sonucunda yerleş-m %83,3 oranında (n=45) ''-y- yerleş-m'', %16,7 oranında (n=9) ''kötü yerleş-m'' olarak değerlend-r-lm-şt-r. USG'de derece 1–2 olarak değerlend-r-len olguların tamamı kl-n-k olarak -y- yerleş-m kr-terler-ne uygun bulunmuştur (n=35), derece 3–4 olarak değerlend-r-len olguların -se 10'u -y- yerleş-m, 9'u kötü yerleş-m kr-terler-ne uygun değerlend-r-lm-şt-r. Buna göre USG'n-n kötü yerleş-m- bel-rlemedek- duyarlılığı %100, özgüllüğü %77,8, poz-t-f pred-kt-f değer- %47,4, negat-f pred-kt-f değer- %100 ve doğruluğu %81,5 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Kl-n-k testler supraglott-k hava yolu gerec-n-n vent-lasyon yeterl-l-ğ-n- doğrulamada yararlı olmakla b-rl-kte, anatom-k yerleş-m- değerlend-rmede yeters-zd-r. USG her ne kadar supraglott-k hava yolu gereçler-n-n yerleş-m-n- değerlend-rmede güven-l-r ve tamamlayıcı b-r yöntem olsa da skorlama s-stem-n-n standard-ze ed-lmes- gerekmekted-r. Gelecekte daha gen-ş örnekleml-, çok merkezl- çalışmalara -ht-yaç vardır. Ayrıca USG'n-n anestez- prat-ğ-ne rut-n entegrasyonu -ç-n kullanıcı eğ-t-m- önem arz etmekted-r. %ΔV/TV parametres-, özell-kle erken dönemde yerleş-m-n etk-nl-ğ-n- değerlend-rmede yardımcı b-r gösterge olab-l-r. Gelecekte, farklı vent-lasyon protokoller-n-n (örneğ-n basınç kontrollü ve hac-m kontrollü vent-lasyon ya da farklı PEEP düzeyler-) karşılaştırıldığı çalışmaların, bu parametren-n kl-n-k kullanımına -l-şk-n daha net sonuçlar sağlayab-leceğ- düşünülmekted-r.
Özet (Çeviri)
ObjectIve: Although supraglott-c a-rway dev-ce placement -s eas-er than endotracheal tube placement, the probab-l-ty of m-splacement -s h-gher. Incorrect a-rway dev-ce pos-t-on-ng can lead to -nadequate vent-lat-on, a-rway trauma, and gastr-c -nsufflat-on. To prevent compl-cat-ons ar-s-ng from m-splacement, -t -s necessary to qu-ckly assess the placement of the a-rway dev-ce we use. The pr-mary a-m of th-s study -s to evaluate the agreement between good/bad placement outcomes pred-cted by cl-n-cal tests and ultrasonograph-c grad-ng -n ped-atr-c pat-ents. The secondary a-m -s to analyze the correlat-on between ultrasonograph-c grad-ng and the percentage rat-o of the d-fference between -nsp-ratory and exp-ratory volumes to t-dal volume (%ΔV/TV). In add-t-on, the study a-ms to evaluate the change over t-me -n -nsp-ratory pressure, t-dal volume, and the percentage rat-o of the d-fference between -nsp-ratory and exp-ratory volumes to t-dal volume (%ΔV/TV). MaterIals and methods: After obta-n-ng eth-cal comm-ttee approval and -nformed pat-ent consent, our study -ncluded 54 pat-ents aged 3-15 years w-th ASA I-II phys-cal status who were scheduled for elect-ve surgery under general anesthes-a, w-th an operat-on t-me of less than 2 hours. After be-ng taken to the operat-ng room, pat-ents were mon-tored w-th electrocard-ography (ECG), heart rate (HR), non--nvas-ve arter-al blood pressure (BP), and per-pheral oxygen saturat-on (SpO2). Anesthes-a -nduct-on was -n-t-ated w-th 8% sevoflurane (Sevoflurane-Baxter 100%®, Baxter Healthcare Corp., Guayama, Puerto R-co) and 100% oxygen -nhalat-on at a flow rate of 6 L/m-n. After ach-ev-ng suff-c-ent anesthes-a depth, a per-pheral venous cannula was placed. Anesthes-a -nduct-on was completed w-th the adm-n-strat-on of 1 μg/kg fentanyl (Fentanyl-PF®, Aroma İlaç San. Ltd. Şt-., Tek-rdağ, Turkey). Pat-ents w-th suppressed spontaneous resp-rat-on were vent-lated w-th a balloon-mask. The head was extended, and a second-generat-on supraglott-c a-rway dev-ce, the ProSealTM LMA (Laryngeal Mask A-rway, Teleflex Med-cal), was -nserted us-ng the class-c techn-que. Insert-on was cons-dered unsuccessful -f an end-t-dal carbon d-ox-de waveform could not be obta-ned after -nsert-on or -f suff-c-ent t-dal volume could not be ach-eved dur-ng manual vent-lat-on. In th-s case, the supraglott-c a-rway dev-ce was removed and re--nserted. If -nsert-on fa-led on the second attempt, an alternat-ve safe a-rway method was chosen accord-ng to the anesthes-olog-st's cl-n-cal dec-s-on. Pat-ents were excluded from the study -f SpO2 <90% dur-ng -nsert-on or throughout the surgery. The number of successful -nsert-on attempts was recorded. Pat-ents rece-ved mechan-cal vent-lat-on -n pressure-controlled vent-lat-on (PCV) mode. Insp-ratory pressure was adjusted to prov-de a t-dal volume of 6-8 ml/kg. Resp-ratory rate was 54 adjusted to ma-nta-n EtCO2 at 30-35 mmHg. B-lateral lung vent-lat-on and the presence of leakage sounds were recorded at the pat-ent-adjusted -nsp-ratory pressure. Based on these cl-n-cal assessments, the placement of the a-rway dev-ce was recorded as“well-placed/poorly placed”. Good placement was def-ned as the absence of leakage sounds at an -nsp-ratory pressure that generated suff-c-ent t-dal volume and symmetr-cal b-lateral chest expans-on. Poor placement was def-ned as the presence of leakage sounds at an -nsp-ratory pressure that generated suff-c-ent t-dal volume or asymmetr-cal b-lateral chest expans-on. In pat-ents meet-ng the poor placement cr-ter-a, vent-lat-on was cont-nued and no further -ntervent-on was performed -f the rat-o of the d-fference between -nsp-ratory and exp-ratory volumes to t-dal volume (ΔV/TV) d-d not exceed 20%. If the %ΔV/TV value exceeded 20%, the ex-st-ng a-rway dev-ce was removed and re--mplanted or the pat-ent was -ntubated, and these pat-ents were excluded from the study. Follow-ng placement of the a-rway dev-ce, the pat-ent's vent-lat-on parameters (-nsp-ratory pressure, d-fference between -nsp-ratory and exp-ratory volumes (ΔV) and the rat-o of th-s d-fference to t-dal volume (ΔV/TV), t-dal volume, dynam-c compl-ance) were recorded at basel-ne, 15 m-nutes, and at the end of the case. Anesthes-a was ma-nta-ned w-th an oxygen-N2O m-xture (40:60%) and sevoflurane at a MAC concentrat-on of 1.3. Before the surg-cal -nc-s-on, the placement of the a-rway dev-ce was evaluated by the same anesthes-olog-st exper-enced -n a-rway management us-ng ultrasound (Esaote My Lab 6 US Florence, Italy). Images were obta-ned -n three planes accord-ng to the USG grad-ng system descr-bed by Song et al.: (1) The degree of symmetry/asymmetry of the cuff shadow on e-ther s-de of the m-dl-ne -n the transverse plane between the hyo-d and thyro-d bones (THT plane); (2) the appearance of the cuff t-p at the upper end of the esophagus -n the transverse plane (TLS plane) at the level of the lateral suprasternal notch; (3) the appearance of the cuff edge and cuff shadow -n the parasag-ttal plane (PPL plane) were recorded. 1 po-nt was awarded for the cuff shadows not be-ng symmetr-cal -n the THT plane and for flat cuff shadows -nstead of bulg-ng, arched cuff shadows; TLS plane One po-nt was awarded for the absence of a cuff shadow at the cont-nuat-on of the upper end of the esophagus and for the presence of a folded cuff shadow; one po-nt was also awarded for the sudden term-nat-on of the cuff -mage -n the PPL plane, for the esophagus and cuff to be seen -ndependently, and for an -rregular cuff edge. The ultrasound score was calculated by summ-ng the scores obta-ned for each plane. Locat-ons w-th an ultrasound score of 0 were evaluated as grade 1, locat-ons w-th an ultrasound score of 1-2 as grade 2, locat-ons w-th an ultrasound score of 3-4 as grade 3, and locat-ons w-th an ultrasound score of 5-6 as grade 4. 55 Results: Accord-ng to USG, 42.6% (n=23) of the cases were class-f-ed as grade 1, 22.2% (n=12) as grade 2, 27.8% (n=15) as grade 3, and 7.4% (n=4) as grade 4. Gas leakage was detected -n 14.8% (n=8) of cases, wh-le -n most cases (85.2%; n=46) no gas leakage was observed. 90.7% (n=49) of SGHG placement attempts were successful on the f-rst attempt, wh-le 9.3% (n=5) requ-red a second attempt. Cl-n-cal evaluat-on resulted -n placement be-ng assessed as“good placement”-n 83.3% (n=45) and“poor placement”-n 16.7% (n=9). All cases assessed as grade 1-2 on USG were found to meet the cr-ter-a for good placement cl-n-cally (n=35), wh-le 10 of the cases assessed as grade 3-4 met the cr-ter-a for good placement and 9 met the cr-ter-a for poor placement. Accord-ngly, the sens-t-v-ty of USG -n -dent-fy-ng poor placement was calculated as 100%, spec-f-c-ty as 77.8%, pos-t-ve pred-ct-ve value as 47.4%, negat-ve pred-ct-ve value as 100%, and accuracy as 81.5%. ConclusIon: Wh-le cl-n-cal tests are useful -n conf-rm-ng the vent-lat-on adequacy of supraglott-c a-rway dev-ces, they are -nsuff-c-ent -n evaluat-ng anatom-cal placement. Although USG -s a rel-able and complementary method -n evaluat-ng the placement of supraglott-c a-rway dev-ces, the scor-ng system needs to be standard-zed. Larger sample s-zes and mult-center stud-es are needed -n the future. Furthermore, user tra-n-ng -s cruc-al for the rout-ne -ntegrat-on of USG -nto anesthes-a pract-ce. The %ΔV/TV parameter can be a helpful -nd-cator, espec-ally -n evaluat-ng the effect-veness of placement -n the early stages. It -s thought that future stud-es compar-ng d-fferent vent-lat-on protocols (e.g., pressure-controlled and volume-controlled vent-lat-on or d-fferent PEEP levels) may prov-de clearer results regard-ng the cl-n-cal use of th-s parameter.