Döllü tavuk yumurtalarına saccharomyces cerevisiae ve mannan oligosakkarit enjeksiyonu ve devamında rasyona ilavesinin etlik piliçlerdeki büyüme, bağırsak mikrobiyotası ve ince bağırsak histomorfolojisi üzerine etkileri
The effecs of saccharomyces cerevisiae ve mannan oligosaccharide injection to fertile hen eggs or inclusion to broiler feed on chicken growth, caecal microbiota and gut histology
  1. Tez No: 456415
  2. Yazar: SALİH GÜLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı döllü etlik piliç yumurtalarına simbiyotik enjeksiyonu veya civcivlerin rasyonuna simbiyotik ilavesinin etlik piliçlerdeki büyüme performansı bağırsak histolojisi ve iç organ gelişimi üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmada 2x2 faktöriyel deneme deseni kullanılmıştır. Döllü etlik piliç yumurtalarına simbiyotik olarak enjeksiyonu yapılmıştır, bir grup ise kontrol olmak üzere enjeksiyon yapılmayan grup olarak bırakılmıştır. Kuluçkadan sonra çıkan civcivlerin yemlerine simbiyotik ilavesi yapılan ve yapılmayan grup oluşturulmuştur. Denemede 160 adet günlük yaşta broyler civcivleri 4 muamele grubuna ayrılmıştır. Her muamele grubunda 10 tekerrür bulunmakta ve her tekerrürde 4 hayvan (2 dişi, 2 erkek) olacak şekilde çalışma planlanmıştır. Muamele grupları A) enjeksion + rasyona ilave (II), B) enjeksiyonsuz + rasyona ilave (NI), C) enjeksiyon + rasyona ilavesiz (IN), D) enjeksiyonsuz + rasyona ilavesiz (NN) olarak kurulmuştur. Canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, bağırsak histolojik parametreleri ve iç organ ağırlıkları 14 günlük yaşta kaydedilmiştir. Canlı ağırlık artışı NI grubunda yüksek bulunmuştur. NN grubuna göre, yem tüketimi, yemden yaralanma oranı ve iç organ ağırlıkları bakımından gruplar arasında farklılık oluşmamıştır. Denemenin sonunda doedonumda villi yüksekliği, villi kalınlığı ve villi yüksekliği/villi kalınlığı oranı etkilenmemiştir. Jejunumda ise villi yüksekliği ve villi kalınlığı II grubunda diğer muamele gruplarına göre yüksek bulunmuştur Ileumda ise II grubunda villi yüksekliği diğer gruplara göre artmıştır, villi yüksekliği/villi kalınlığı oranı is II grubunda NN grubuna göre artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to determine the effects of in ovo injection of synbiotic to fertile Ross 308 chicken eggs or inclusion to chicken feed on performance, gut histomorphology, and edible viscera weights. A 2×2 factorial design was used. Fertile Ross 308 eggs were injected with symbiotic solution and non-injected, afterward symbiotic supplementation to chicken feed: 160 chicken were used to this research and four treatment group ,10 replicates for each treatment group and treatment groups were A) injection + inclusion (II), B) no injection + inclusion (NI), C) injection + no inclusion (IN), D) no injection + no inclusion (NN). Live weight, feed consumption, feed conversation ratio and gut histomorphology, ileum microbiota, organ weight were recorded at 21 days of age. Live weight gain increased at NI group accordion to NN group, feed consumption, feed conversion ratio and Inner organ weights were not affected by the treatments. At the end of the experiment, in duodenum villus height, villus width villus height/villus width was not affected, in jejunum, villus length and villus width increased II group among the other treatment group, in ileum the highest villus height was found in II group among the other groups and villus length/villus width rate increased in II group from NN group. LAB counts were higher in NN group than those of NI and NN groups. Enterobactericaea count was lower in II or IN group than NN group. The results of this study showed that inclusion of symbiotic to chicken feed increased chicken growth at 21 day and increased villus development in duodenum, jejunum and ileum. In conclusion probiotic and prebiotic mixture as a symbiotic can use for improving histological parameters for duodenum, jejunum and ileum to increase chicken growth. However, further studies should be conducted to determine the effects of in ovo injection of different symbiotic products, for broiler chickens.