HfX (X=Rh, Ru, Tc) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin Ab-Initio yöntemi ile incelenmesi
Investigation of structural, electronic, elastic and vibrational properties of HfX (X=Rh, Ru, Tc) compounds by ab-initio method
- Tez No: 456414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sezyum klorür fazındaki HfX'in (X = Rh, Ru ve Tc) yapısal, elektronik, elastik ve fonon özellikleri genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGA) içerisinde yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak araştırılmıştır. Optimize edilmiş örgü sabiti (a0), bulk modülü (B) ve elastik sabitler (Cij) değerlendirilmiş olup sonuçları ise literatürdeki mevcut deneysel ve teorik verilerle iyi bir uyum içerisindedir. Söz konusu bileşiklerin elektronik bant yapıları ve durum yoğunlukları çizilmiştir. Bant yapısı hesaplamalarından CsCl-fazındaki, HfX (X = Rh, Ru ve Tc) bileşiklerinin metalik özellik gösterdiği sonucuna varılmışdır. Fonon dispersiyon eğrileri ve bunlara karşılık gelen toplam ve kısmi durum yoğunlukları direkt yöntem kullanılarak ilk defa bu çalışmada elde edilmiştir. Fonon sonuçları, bu bileşiklerin sezyum-klorür fazında dinamik olarak kararlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The structural, elastic, electronic, and phonon properties of HfX (X=Rh, Ru and Tc) in the CsCl phase have been investigated using the density functional theory (DFT) within the generalized gradient approximation (GGA). The optimized lattice constant (a0), bulk modulus (B) and the elastic constants (Cij) are evaluated. The results are in a good agreement with the available experimental and theoretical data in the literature. Electronic band structures and densities of states have been derived for these compounds. The present band structure calculations indicate that the phases of CsCl HfX(X=Rh, Ru and Tc) compounds are metals. Phonon dispersion curves and their corresponding total and partial density of states have been obtained for the first time by using the direct method. The phonon spectra suggest that these compounds are dynamically stable in the caesium-chloride phase.