Farklı tasarımlarda QTF(Quartz tuning fork) sensör üretimi
Fabricated QTF(Quartz tuning fork) sensor in various design
  1. Tez No: 456442
  2. Yazar: MEHMET ALTAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇÖKELİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde sensör uygulamaları biyoteknoloji çalışmalarının vazgeçilmez bir bileşenidir. Sensör çalışmalarının ortak amacı, yüksek kararlılığa sahip, taşınabilir ve düşük maliyetli sensörler geliştirmektir. Kütle hassas çeviriciler sensör uygulamalarında sık kullanılmakta özellikle protein-protein etkileşimleri ile DNA biyosensörleri konusunda başarılı sonuçlar vermektedir. Bu çalışma sonucunda, yeni popüler olmaya başlayan QTF sensörler için taşınabilir bir ölçüm cihazı üretilerek patent başvurusu yapılmıştır. Üretilen bu cihazla 32.768 KHz ile birlikte farklı frekansa sahip QTF sensörlerin sıcaklık karakterizasyonları yapılmıştır. Elde edilen bulgular, yüksek hassasiyete sahip biyosensör üretimi için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Recently, sensor applications are became an essential component in the biotechnology area. Sensor studies has a few common aims that fabricated low-cost, mobile and high stable sensors. Mass sensitive transducers are frequently used in biosensor application and found to be successful in protein-protein interactions and DNA research fields. This study was undertaken to design and fabricated a mobil measurement device for QTF sensors that has made an application for patent. In addition, characterization of QTF that has different base frequencies along with 32.768 KHz with our QTF measurement devices. Results of this study are promising for fabricated sensitive biosensor study in the future.