Ricci solitonlar ve concurrent vektör alanları
Ricci solitons and concurrent vector fields
- Tez No: 456459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde diferensiyel geometride sık sık kullanılan tensörler ile ilgili işlemler, diferensiyel operatörler, tensör türevi, Ricci tensörü gibi kavramlar örnekleriyle verilmiştir. Ayrıca, diferensiyel geometride geniş bir yer tutan manifold teorisinin önemli kavramlarından biri olan alt manifoldlar ile ilgili temel eşitlikler ve çarpım manifoldunun özellikleri yine birinci bölümde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, 2015 yılında Bang-Yen Chen ve Sharief Deshmukh tarafından yapılan“Ricci solitonlar ve concurrent vektör alanları”isimli makale detaylı olarak incelenerek bir manifold üzerinde concurrent vektör alanı, Ricci solitonlar, warped çarpım manifoldu, alt manifoldun Ricci soliton olması gibi kavramları içeren teorem ve önermeler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on two chapters. In the first chapter, mainly used concepts of differential geometry is introduced with examples such that tensor fields, differential operators, tensor derivation, Ricci tensor, etc. Moreover, fundemental equations of the submanifold theory in Riemannian Geometry, which has a main role in differential geometry, and product manifolds are examined in this chapter. In the second chapter,“Ricci solitons and concurrent vector fields”has been studied and examined which was given by Bang-Yen Chen and Sharief Deshmukh in 2015. In particular, proofs of the theorems and propositions have been given with details about concurrent vector fields, warped product manifolds, submanifolds admitting Ricci solitons.