Enterkonnekte sisteme bağlı küçük ölçekli hidroelektrik santrallerin güç kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of power quality of small scale hydroelectric power plants connected to interconnection system
- Tez No: 456466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektrik enerjisine olan ihtiyaç, gün geçtikçe artan insan nüfusuna paralel olarak artış göstermektedir. Gereksinimi karşılamak üzere son yıllarda oldukça sık kullanılan alternatif enerji kaynakları geliştirilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında Hidroelektrik santrallerin (HES) üretim kapasitesi diğerlerine nazaran daha yüksektir. Artan enerji ihtiyacıyla birlikte enerjinin kalitesini temsil eden gerilim çökmesi, gerilim yükselmesi, harmonik, fliker gibi parametreler de büyük önem taşımaktadır. İstenilen kalitedeki elektrik enerjisini elde etmek için belirlenmiş parametrelerin standartları oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışma ile küçük ölçekli bir HES'in 33 kV'lık Dağıtım şebekesine irtibatlandırıldığı noktadan güç analizörü vasıtasıyla veriler alınmış ve bu veriler güç kalitesi, harmonik bozulma ve fliker açısından incelenmiştir. Kahramanmaraş ilinde Onikişubat ilçesinde bulunan Torlar Hidroelektrik Santral isimli küçük ölçekli (
Özet (Çeviri)
The need for electricity is increasing in parallel with the ever-increasing human population. Alternative energy sources, which are used frequently in recent years to meet the needs, are being developed. The production capacity of hydroelectric power plants (HEPP) among renewable energy sources is higher than others. The parameters such as voltage drop, voltage rise, harmonics and flicker, which represent the quality of the energy together with increasing energy requirement, are also of great importance. The standards for the specified parameters have been established in order to obtain the electric energy of the desired quality. In this study, data were taken from the point where a HEPP was connected to the 33 kV distribution network and the data were analyzed in terms of power quality, harmonic distortion and flicker. A small power (