Adi fiğ (Vicia sativa L.) ve arpa (Hordeum vulgare L.) karışımında farklı dozlarda P ve N uygulamalarının ot verimi ve kalitesine etkileri
Effects of different doses of P and N fertiliser on forage yield and quality of vetch (Vicia sativa L.) and barley (Hordeum vulgare L.) mixtures
  1. Tez No: 456467
  2. Yazar: MUZAFFER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, Kahramanmaraş koşullarında %50 fiğ + %50 arpa karışımına uygulanan farklı miktarlardaki azot ve fosfor gübrelerinin verim ve verime etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; fiğin Özveren çeşidi ve Prestige arpa çeşidi kullanılmıştır. Tarla denemeleri Fosfor gübresinin 4 dozu (0, 3, 6 ve 9 kg/da) ana parselleri, Azot gübresinin de 3 dozu (0, 3 ve 6 kg/da) alt parselleri oluşturacak şekilde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmada; toplam yeşil ot verimi (kg/da), arpa ve fiğin yeşil ot verimi (kg/da), yeşil otta arpa ve fiğ oranı (%), fiğ ve arpanın kuru ot verimi (kg/da), toplam kuru ot verimi (kg/da), kuru otta fiğ ve arpa oranı (%), arpa ve fiğde ADF, NDF, protein, Ca, Mg, K ve P oranı (%) tespit edilmiştir. En yüksek toplam yeşil ot verimi içerisinde yer alan fiğ yeşil ot verimi ve oranı ile toplam kuru ot verimi içerisinde yer alan fiğ kuru ot verimi ve oranı azot gübresi uygulanmayan parsellerden ve 6 kg fosfor gübresi uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Bu çalışmaya göre Kahramanmaraş ve Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesi gibi iklim koşullarını taşıyan yerlerde %50 fiğ + %50 arpa karışımına (toprakta organik maddenin %2 seviyelerinde olması durumunda) azot gübresi uygulanmadan 6 kg fosfor gübresi uygulanarak en iyi sonucun alınabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the effects of different doses of nitrogen and phosphorus fertilizers on forage yield and quality components of %50 vetch and %50 barley mixture. Özveren vetch cultivar and Prestige barley cultivar were used as plant material. Field experiments were aligned with split plots in completely randomized block design in which P doses (0, 3, 6, and 9 kg/da) were arranged main plots and N doses (0, 3, 6 kg/da) were subplots. The highest green and dry vetch rate and yield were obtained from no nitogen and 6 kg/da P fertiliser applications. As a result of the study, 6 kg/da P with no N applications can be suggested to to obtain the best result from the of 50% vetch + 50% barley mixture in Kahramanmaraş a province. when the organic matter level in the soil is around 2%.