Orman yangınlarının bazı toprak özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması-Kahramanmaraş ili Bulutoğlu köyü örneği
Investigation of the effects of forest fires on some soil properties. case study: Kahramanamraş, Bulutoğlu village
- Tez No: 456477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY DİNDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Orman yangınları, orman ekosistemi içerisinde yaşayan canlı ve cansız varlıkların olumsuz etkilendikleri ve yetişme ortamı koşullarının değiştirildiği olaylardır. Bu ekosistemlerde meydana gelen yangınlar doğrudan ekosistemin biyotik ve edafik özellikleri üzerinde etkilidirBu tez çalışması Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü Çınarpınar Orman İşletme Şefliği Bulutoğlu köyü orman alanlarında, orman yangınlarının arazinin fizyografik karakteristiklere bağlı olarak toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve hidrolojik özelliklerinde meydana getirdiği değişikliklerin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada yangından üç yıl sonraki toprağın tekstürü, dispersiyon oranı, Higroskopik nemi, hacim ağırlığı, tarla kapasitesi, solma noktası, gözenek hacmi, kolloid/nem ekivalanı, tane yoğunluğu, hacim ağırlığı, renk gibi fiziksel ve hidrolojik özelliklerinin yanı sıra organik madde, pH ve EC gibi kimyasal özelliklerdeki değişimler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yangın oluş zamanı ve araştırma tarihi arasında geçen 3 yıl içinde yangının toprak üzerine yaptığı olumsuz etkiler azalmakta ve genel olarak ölçülen toprak özellikleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunmamıştır. Ancak, fizyografik karakteristiklerle beraber değerlendirildiğinde ise örtü yangının toprak üzerindeki olumsuz etkilerin hala baskın olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, yangından sonra eğim artışı ile beraber, Dispersiyon oranı arasında pozitif (0,056), eğim ile Solma Noktası arasında (-0,430*) negatif, eğim ile Gözenek Hacmi arasında (-0,654**) negatif, eğim ile Organik Madde arasında (-0,664**) negatif, eğim ile Hacim Ağırlığı arasında (0,642**) pozitif ilişkilerin meydana geldiği tespit edilmiştir. Özellikle yangın sonrası topraktaki organik madde kaybıyla toprak agregasyonunun ve toprak gözeneklerinin azalması sonucu toprak strüktüründe meydana gelebilecek bozulmalar toprakta faydalanılabilir su kapasitesini olumsuz etkilemekte, yüzey akışı ve erozyon riskini artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest fires are events in which all living and non-living things are affected negatively and growing conditions are changed. Forest fire breakouts in these ecosystems directly affect biotic and edaphic qualities of these systems In this thesis, we aim to study changes of physical, chemical and hydrological qualities of the soil exposed to fire in Kahramanmaraş Forestry Operation Directorate Cinarpinar Forest Sub-District Directorate Bulutoglu village forest field.. In this study, we analyzed the physical and hydrological qualities of soil such as texture of the soil, dispersion rate, humidity, mass weight, field capacity, fading point, porosity colloid, dust density, colour and chemical qualities such as organic substance, pH and EC. Considering reference fields that are not affected by fire, the analysis results suggest that in the fields affected by fire with the increase of slope, there were Dispersion Rate (,056) positive, between slope and Fading Point (-,430*) negative, between slope and Porosity (-,654**) negative, between slope and Organic Substance (-,664**) negative, between slope and Mass Weight (0,642**) positive relations. Even though negative effects of forest fires on soil started to vanish after three years, there are still negative effects on soil with physiographic characteristics.Specifically, as a result of the decrease in soil pores and soil aggregation with the loss of organic substance in soil, deformations in structure are possible to be observed. This may decrease utilizable water capacity of soil and increase the surface flowing and erosion risk.