Kahramanmaraş koşullarına uygun kışlık nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of suitable winter chickpea (Cicer arietinum L.) varieties under Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 456478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu deneme alanında 2014 – 2015 yetiştirme döneminde yürütülen bu çalışmada materyal olarak Işık-05, Azkan, Sarı 98, Hisar, Çakır, Aydın 92, Yaşa-05, Menemen 92, Cevdetbey, Çağatay, Aksu ve 2 yerli çeşit kullanılmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmada çeşitlerin bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tohum ağırlığı, dekara verim, 100 tane ağırlığı gibi karakterler incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bitki boyu, ilk meyve yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkideki tane sayısı, bitkideki tohum ağırlığı, bitkideki 100 dane ağırlığı ve dekara verim yönünden çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmuştur.Çeşitler ait tane verimi 425.400 – 267.933 kg da-1 arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi Çakır (425.400 kg da-1), en düşük tane verimi ise Hisar (267.933 kg da-1) çeşidinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the cultivars of Işık-05, Azkan, Sarı 98, Hisar, Çakır, Aydın 92, Yaşa-05, Menemen 92, Cevdetbey, Çağatay, Aksu and two domestic species on Kahramanmaras East Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research of Institute's fields in 2014 – 2015 seasons. Trials were designed based on random blocks test pattern with 3 replications and quality traits of plant height, first fruit height, branch number, bean number, grain number, seed weight, yield per decare, 100 grain weight were investigated. According to plant height, first fruit height, branch number, bean number, grain number, seed weight, yield per decare, 100 grain weight results of cultivars, the differences between species were found important.It was found that the grain yield of cultivars was ranging between 425.400 – 267.933 kg da-1 and Çakır had the highest grain yield with 425.400 kg da-1 and Hisar had the lowest grain yield with 267.933 kg da-1.